ACCA rozszerza horyzonty

Materiał partnera strony - Acca
opublikowano: 19-05-2014, 00:00

Zmierzenie się z zarządzaniem nowoczesną firmą wymaga pozyskania zupełnie nowych kompetencji

Rola działów finansowych w firmach rośnie. Często dyrektorzy finansowi zostają prezesami zarządu. Jednak zmierzenie się z zarządzaniem nowoczesną firmą wymaga pozyskania zupełnie nowych kompetencji, jak raportowanie korporacyjne, zarządzanie ryzykiem czy zrównoważony rozwój. Drogą do ich pozyskania są kwalifikacje ACCA

Poczynając od połowy 2008 roku, czyli początku kryzysu gospodarczego, zmienia się rola kadry menedżerskiej, zarządzającej finansami w firmach i przedsiębiorstwach. Niedawno jeszcze postrzegano ich głównie jako „strażników firmowej kasy i konta”, obecnie coraz częściej przejmują oni całość zarządzania. Coraz częściej CFO przejmują także stanowiska prezesów i dyrektorów wykonawczych. Według badań przeprowadzonych przez jedną z największych firm rekrutacyjnych na unijnym rynku, Mark Sattin, w spółkach zaliczanych do indeksu FTSE 100 odsetek prezesów posiadających praktykę w finansach lub rachunkowości wzrósł z 24 proc. w połowie lat 90. do 58 proc. obecnie.

Według raportu „CFO and beyond: the possibilities and pathways outside finance”, 79 proc. specjalistów z branży finansowej uznaje CFO za „koniecznych” członków zarządów. W skali globalnej też trendy są podobne do tych, które wykazują firmy notowane na londyńskiej giełdzie. W okresie 2002-2012 odsetek prezesów posiadających doświadczenie jako dyrektor finansowy podwoił się — z 9 proc. do 18 proc., jak powiedział w trakcie zeszłorocznego spotkania CFO European

Summit w Warszawie Mark Forkun, CEO A. Blikle, nie jest to niczym dziwnym, ponieważ to właśnie dyrektor zarządzający powinien mieć świadomość, co sprawia, iż firma osiąga dodatni wynik finansowy i utrzymuje go na zadowalającym poziomie. Powinien też tak kierować firmą, aby notowała ona dalsze wzrosty — nie tylko sprzedaży czy przychodów brutto, ale także zysku netto. Dla osób, specjalizujących się w zarządzaniu firmowymi finansami lub widzącymi w zarządzaniu takimi finansami swoją karierę zawodową, oznacza to konieczność pozyskania zupełnie nowych umiejętności.

— Zadania współczesnych menedżerów finansów nie opierają się już wyłącznie na pracy z liczbami, ale wymagają także innych, niekiedy bardzo zróżnicowanych umiejętności: między innymi z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi, skutecznej komunikacji czy budowania strategii biznesu — zauważa Magdalena Hernandez, Dyrektor Zarządzająca ACCA Emerging Europe.

Mówią o tym sami dyrektorzy finansowi, którzy w badaniu ACCA (Association of Chartered Certified Accountants) zdefiniowali 10 najważniejszych kompetencji zawodowych, niezbędnych dla poszukiwanych na rynku specjalistów z dziedziny finansów. Są to same umiejętności finansowo-księgowe (96 proc.), profesjonalizm podparty etyką (94 proc.), ale też umiejętności do tej pory spotykane jedynie u wyższej kadry menedżerskiej czy analityków: raportowanie korporacyjne (93 proc.), realizowanie koncepcji zrównoważonego biznesu (87 proc.), zarządzanie ryzykiem (86 proc.), strategiczne i innowacyjne myślenie (86 proc.), zarządzanie zasobami ludzkimi (83 proc.), kompetencje nadzorcze (80 proc.), znajomość prawa i podatków (78 proc.). Istotna jest także umiejętność nawiązywania relacji z interesariuszami (68 proc.).

Systemem kształcenia zapewniającym szerokie kompetencje zawodowe jest kwalifikacja ACCA. Organizacja ich udzielająca wywodzi się z Wlk. Brytanii i zrzesza przedstawicieli kadry finansowej przedsiębiorstw z całego świata. Kładąc nacisk głównie na umiejętności praktyczne, przygotowuje specjalistów pracujących w firmach, działających nawet na najtrudniejszych obecnie rynkach. Stąd też jej dyplom jest jednym z najbardziej cenionych w branży finansowej, w wielu przypadkach zaś traktowanyjest jako posiadanie „finansowego doktoratu”.

Nic w tym dziwnego, bowiem aby go uzyskać, trzeba zdać 14 egzaminów, zaliczyć moduł o etyce w zawodzie oraz wykazać się co najmniej 3-letnią praktyką zawodową. ACCA jest programem kompleksowym, który umożliwia zdobycie zaawansowanej wiedzy obejmującej takie kompetencje, jak m.in. międzynarodowa sprawozdawczość finansowa, prawo podatkowe, handlowe, strategie finansowe, negocjacje oraz zarządzanie zespołami.

Samodzielna nauka obejmująca tak duży zakres materiału wymaga dużej samodyscypliny i wielkiego zaangażowania ze strony słuchacza. Absolwenci ACCA radzą więc, aby zdecydować się na kurs przygotowawczy do egzaminów i jednocześnie wspierać zdobyte na nim wiadomości nauką własną, na którą trzeba poświęcić około 10-12 godzin tygodniowo. Kursy takie prowadzą m.in. akredytowane przez ACCA firmy szkoleniowe BPP Professional Education i EY Academy of Business. Szczegółowe informacje o kursach można uzyskać bezpośrednio na ich stronach internetowych, a o ACCA i samej kwalifikacji na stronie: www.accapolska.pl.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera strony - Acca

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu