Accelerate wchodzi do Polski

opublikowano: 21-11-2017, 22:00

Fundusz AFP kupi nad Wisłą pięć nieruchomości przemysłowych dewelopera Panattoni za 41,9 mln EUR.

W 2016 r. Accelerate Property Fund (AFP) poinformował o zakupie 9 nieruchomości komercyjnych w Austrii i Słowacji. Transakcja umocniła pozycję funduszu w Europie Środkowo-Wschodniej, ale też zachęciła go do kolejnych inwestycji w rejonie. Tym razem wybór padł na Polskę, gdzie AFP kupi pięć budynków przemysłowych spółki Panattoni. Wartość inwestycji to prawie 42 mln EUR.

— Transakcja na polskim rynku jest uzupełnieniem naszej strategii, polegającej na inwestowaniu w nieruchomości z długim okresem najmu, strategiczne dla dużych, międzynarodowych i regionalnych firm — mówi Michael Georgiou, prezes AFP.

Przejmowane obiekty to hala produkcyjno-magazynowa STS Acoustics w Międzyrzeczu w woj. lubuskim, fabryki Kongsberg Automotiv w Koluszkach w woj. łódzkim i Brześciu Kujawskim w woj. kujawsko-pomorskim, a także zakłady Bentelera we Wrześni w Wielkopolsce i firmy Sanden w Polkowicach na Dolnym Śląsku. Budynki mają łącznie prawie 55 tys. mkw. Umowy z najemcami podpisano na 12-16 lat.

Na pytanie, czy AFP planuje kolejne akwizycje w Polsce, prezes spółki odpowiada wymijająco. — Polska jest atrakcyjnym miejscem do inwestowania. Rośnie PKB i konsumpcja. Kraj ma też dobrą infrastrukturę i doskonały dostęp do sąsiednich rynków — ucina Michael Georgiou.

Jak wynika z danych Colliers International, w 2016 r. inwestorzy ulokowali na rynku magazynowym w Polsce prawie 0,8 mld EUR, co jest najlepszym wynikiem w historii. Choć w I połowie 2017 r. zainteresowanie sektorem było znikome, oczekuje się, że wartość transakcji na koniec 2017 r. będzie wysoka. Toczą się rozmowy o transakcjach portfelowych. Według analityków CBRE, polskie nieruchomości komercyjne coraz bardziej kuszą inwestorów z zagranicy. Wartość transakcji zawartych na tym rynku w III kw. 2017 r. przekroczyła 800 mln EUR.

— Choć początek roku był dość spokojny, w II kwartale odnotowaliśmy znaczne ożywienie, a III kwartał podtrzymuje szybkie tempo rozwoju. Wartość transakcji czekających na sfinalizowanie w IV kwartale jest dość wysoka, dlatego spodziewamy się, że ten rok może okazać się równie udany jak poprzedni, a całkowita wartość może osiągnąć rekordowe 5 mld EUR. Czujemy, że sytuacja się poprawia, a mocne fundamenty gospodarcze sprawią, że rynek inwestycyjny utrzyma tendencję wzrostową — prognozuje Sean Doyle, dyrektor, dział rynków kapitałowych CBRE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Accelerate wchodzi do Polski