Administracja wkracza do biur

Joanna Gołasa
opublikowano: 07-09-2015, 22:00

Coraz ważniejszym uczestnikiem rynku najmu staje się sektor publiczny.

W 2014 r. polskie jednostki administracyjne i delegatury instytucji europejskich wyraźniej zaznaczyły obecność na rynku biurowym. Znaczące umowy najmu zawarły m.in. PKP, Agencja Rynku Rolnego, Urząd Rejestracji Leków, Główny Inspektorat Transportu Drogowego i Urząd Lotnictwa Cywilnego. Do nowej siedziby przeniosły się Agencja Nieruchomości Rolnych i Izba Celna.

Małgorzata Brawura- -Biskupska z firmy Walter Herz prognozuje, że podmioty administracji państwowej będą wynajmowały coraz więcej biur w obiektach o najwyższym standardzie i w budynkach klasy B.

— W zależności od typu urzędu poszukiwane są samodzielne budynki albo np. biura na parterze, które ułatwiają obsługę klientów. Jedną z najczęściej pojawiających się wytycznych jest odległość od określonych jednostek nadrzędnych — informuje Małgorzata Brawura-Biskupska.

Najemcy wybierają rozmaite dzielnice.

— Centralnie położony kompleks biurowy Warsaw Spire stanie się np. siedzibą Centrum Unijnych Projektów Transportowych, zaś 70 proc. biurowca Domaniewska Office Hub na Mokotowie zajmie Poczta Polska. Agencja Rozwoju i Restrukturyzacji Rolnictwa od lat jest najemcą kompleksu Poleczki Business Park na Ursynowie — wymienia Małgorzata Brawura-Biskupska.

Jej zdaniem firmy z sektora publicznego są stabilnymi najemcami niezależnie od fluktuacji rynku, doskonałymi płatnikami i na ogół wynajmują biura o dużym metrażu. Utrudnieniem jest duże sformalizowanie najmu ze względu na procedury przetargowe, które rozciągają postępowania w czasie. Przeszkodę może stanowić również brak możliwości wyrażenia czynszu najmu w obcej walucie, przedstawienia zabezpieczenia umowy i zawarcia kontraktu na czas określony. Koszty aranżacji biur podnosi zaś wymagany najczęściej przez budżetówkę gabinetowy układ biur. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Gołasa

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Administracja wkracza do biur