Adrian Adamowicz prezesem AXA TFI

Grzegorz Nawacki
opublikowano: 29-04-2009, 00:00

Francuska grupa wchodzi na rynek funduszy inwestycyjnych. Szefa podbiera liderowi rynku: Pioneer Peako.

Francuska grupa wchodzi na rynek funduszy inwestycyjnych. Szefa podbiera liderowi rynku: Pioneer Peako.

Pięć lat trzeba było czekać, by kolejny światowy gigant zdecydował się wejść na polski rynek funduszy inwestycyjnych. Ostatnim był AIG, który w 2004 r. uruchomił towarzystwo funduszy inwestycyjnych. Według naszych ustaleń, w połowie maja taki plan ogłosi AXA. Tym samym potwierdzają się nasze informacje z lutego, gdy opisaliśmy, że szefowie grupy w Polsce intensywnie pracują nad projektem i czekają tylko na zielone światło z centrali. Po AIG licencję dostały jeszcze 22 towarzystwa, ale w większości były to małe, najczęściej prywatne, podmioty. Część nigdy nie wystartowała z działalnością. Dziś z tego grona na rynku detalicznym liczą się jedynie: Investors, Noble Funds, Opera, Quercus i Superfund, a swoje nisze znalazły jeszcze Copernicus, Forum i Ipopema. Do uruchomienia funduszu skierowanego do OFE szykuje się od kilku tygodni Societe Generale.

— To dobry moment na rozpoczęcie działalności. Firmę można zbudować mniejszym kosztem, łatwiej skompletować zespół, bo na rynku jest sporo osób do wzięcia. Produkty, które AXA ma w ofercie na innych rynkach, są ciekawe. O sukces nie będzie jednak łatwo — AXA to firma ubezpieczeniowa, a dotąd żadna firma, która opiera sprzedaż na agentach, nie osiągnęła sukcesu. Na rynku dominują towarzystwa powiązane z bankami. Plusem jest to, że AXA nie zaczyna od zera, bo w funduszach ubezpieczeniowych ma kilkaset milionów złotych aktywów, które pewnie zostaną przeniesione do TFI, a to wystarczy, by pokryć koszty działalności — mówi Tomasz Publicewicz, analityk Analiz Online.

AXA nie zamierza być na rynku szarą myszką. Świadczy o tym to, że według naszych nieoficjalnych informacji, szefem mianowała Adriana Adamowicza, jednego z największych w branży speców od sprzedaży. Francuska grupa podebrała go liderowi rynku: Pioneer Pekao TFI.

— Rada nadzorcza przyjęła rezygnację pana Adrian Adamowicza. Jego obowiązki przejął Krzysztof Lewandowski — przyznaje Zbigniew Jagiełło, prezes Pionner Pekao TFI.

Adrian Adamowicz z rynkiem funduszy inwestycyjnych związany jest od 1996 r. Najpierw odpowiadał za sprzedaż w PKO/Credit Suisse, a w 2001 r. przeszedł do Pioneer Pekao. W 2006 r. został wiceprezesem, wszedł także do międzynarodowych struktur Pioneera i odpowiadał za marketing w regionie Europy Środkowej i Wschodniej.

Grzegorz Nawacki

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu