Agencje dostały szefów na Gwiazdkę

opublikowano: 22-12-2016, 22:00

Prezesem ULC został pełniący obowiązki Piotr Samson, a PAŻP — wiceprezes Janusz Niedziela.

W środę podczas wigilii w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) wiceprezes Janusz Niedziela życzył pracownikom dobrego szefa. Dzień później już zajmował to stanowisko, powołany przez premier Beatę Szydło, która tego samego dnia powołała też prezesa ULC — Piotra Samsona, od wakacji p.o. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa ogłosiło konkurs na prezesa PAŻP w październiku, a czas na zgłoszeniakandydaci mieli do 7 listopada.

Janusz Niedziela, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, nie ma trzyletniego doświadczenia na stanowisku kierowniczym związanym z lotnictwem cywilnym. Wymóg znikł na początku grudnia. Teraz obowiązuje zastępcę prezesa PAŻP.
Zobacz więcej

DELEGOWANIE… WYMAGAŃ:

Janusz Niedziela, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, nie ma trzyletniego doświadczenia na stanowisku kierowniczym związanym z lotnictwem cywilnym. Wymóg znikł na początku grudnia. Teraz obowiązuje zastępcę prezesa PAŻP. ARC

Moment na zmianę był zły, bo ważyły się losy rewizji planufinansowego PAŻP — Komisja Europejska analizowała wniosek o podwyższenie stawek za przeloty nad Polską. Magdalena Jaworska uważała, że ze względu na spadek liczby lotów nad Ukrainą i konieczność zainwestowania 1,2 mld zł Polska nie może już być jednym z najtańszych krajów w Europie (ze stawką 33 EUR przy średniej 57 EUR). W 2015 r. agencja miała 70 mln zł straty.

2 grudnia Eurocontrol zatwierdził cennik na 2017 r. — stawka dla Polski wyniesie 43 EUR. Tego samego dnia pojawiła się nowelizacja ustawy o PAŻP. Unieważniła konkurs i wprowadziła zasadę, że prezesa powołuje premier na wniosek ministra transportu. Zniosła też wymóg, by prezes agencji miał trzyletnie doświadczenie na stanowisku kierowniczym związanym z lotnictwem cywilnym (wystarczy bycie kierownikiem przez trzy lata). Musi je natomiast mieć jeden z maksymalnie dwóch zastępców prezesa. Ten wymóg byłby również przeszkodą dla Magdaleny Jaworskiej, która jednak nie ubiegała się o stanowisko.

Obowiązki prezesa pełniła od lutego 2015 r., w PAŻP pracowała od września 2014 r., a wcześniej była zastępcą szefa Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Janusz Niedziela od maja 2016 r. był zastępcą prezesa PAŻP ds. finansowo-administracyjnych.Wcześniej byłwiceprezesem i prezesemCentrum Zamówień Publicznych,a także sekretarzem stanuw Ministerstwie Sprawiedliwości.Był związany z PorozumieniemCentrum, następnie PPChD, kandydowałz ramienia PiS.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Agencje dostały szefów na Gwiazdkę