Agencje ratingowe wzięły GetBack pod lupę

opublikowano: 18-04-2018, 16:45
aktualizacja: 18-04-2018, 16:49

Agencja S&P umieściła rating GetBacku na liście obserwacyjnej z nastawieniem negatywnym. Rodzimy Eurorating poszedł o krok dalej - obniżył rating o dwa stopnie z BB do B+ z nastawieniem negatywnym.

Chcesz być na bieżąco z informacjami na temat Getbacku? Zapisz się na nasz darmowy newsletter>

Długo i krótkoterminowy rating od S&P jest obecnie na poziomie B. W uzasadnieniu umieszczenia na liście obserwacyjnej podano, że to konsekwencja obaw o pozyskanie przez spółkę finansowania. Jak zaznaczono, istnieje ryzyko, że GetBack nie zdoła zrefinansować zadłużenia, podnieść kapitału lub wyemitować dług, by spłacić zadłużenie i sfinansować rozwój. 

Natomiast Eurorating podał, że ocena BB zakładała realizację pełnego planu ogłoszonego przez spółkę na początku marca 2018 r. w zakresie jej dokapitalizowania dwoma emisjami nowych akcji na łączną kwotę co najmniej 500 mln zł, co według szacunków agencji miało istotnie wzmocnić i ustabilizować pozycję płynnościową i kapitałową spółki.

"W wyniku szeregu niefortunnych zdarzeń dotyczących GetBack S.A., jakie miały miejsce w ciągu kilku ostatnich tygodni, giełdowy kurs akcji i obligacji windykacyjnej spółki gwałtownie spadł, a ponadto od 16 kwietnia b.r. notowania jej akcji i obligacji zostały na wniosek Komisji Nadzoru Finansowego bezterminowo zawieszone" - dodano.

Podkreślono, że choć sam fakt uchwalenia przez WZA spółki dodatkowej emisji 50 mln nowych akcji EuroRating ocenia pozytywnie, to agencja spodziewa się, że nawet przy założeniu, że obie uchwalone emisje akcji zostaną skutecznie przeprowadzone w krótkim czasie, z uwagi na bardzo niski ostatnio rynkowy kurs akcji, spółka najprawdopodobniej zdoła pozyskać relatywnie niewielkie środki (znacznie niższe niż zakładał pierwotny plan spółki).

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy