Czytasz dzięki

Air France-KLM: odbudowa popytu zajmie lata

opublikowano: 07-05-2020, 09:33

Linie Air France-KLM ostrzegły, że odbudowa popytu na podróże lotnicze potrwa kilka lat, co jest bardzo pesymistycznym sygnałem dla zdewastowanego przez pandemię koronawirusa przemysłu lotniczego.

Przewoźnik z uwagi na niepewność dotyczącą środowiska w którym działa zrezygnował w czwartek z publikacji całorocznej prognozy finansowej, ale zapowiedział „znacznie wyższą” stratę w drugim kwartale niż w pierwszych trzech miesiącach roku. Jak podkreślił, koszty „nadmiernego zabezpieczenia” paliw doprowadziły do straty netto w pierwszym kwartale rzędu 1,8 mld EUR. Strata operacyjna w pierwszym kwartale wyniosła 815 mln EUR w porównaniu do 286 mln EUR straty rok wcześniej.

Zobacz więcej

Samoloty Air France-KLM

Francusko-holenderski przewoźnik oczekuje, że w bieżącym kwartale zdolności przewozowe zmniejsza się o 95 proc. zaś w trzecim kwartale o 80 proc. Liczy, że od lata zacznie ponownie rosnąć liczba podróży i obsługiwanych tras.

W odniesieniu do 2020 r. Air France-KLM spodziewa się, że wynik przed odsetkami, podatkami i amortyzacją będzie „znacząco ujemny”, prawdopodobnie oznaczając pierwszą całoroczną stratę od połączenia francuskich i holenderskich linii lotniczych w 2004 r.

Przewoźnik, który zajmuje drugie miejsce w Europie po niemieckiej Lufthansie pod względem liczby obsługiwanych pasażerów ma otrzymać 11 mld EUR  pożyczek i gwarancji od państwowych udziałowców z Francji i Holandii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane