Akceptacja układu

Magdalena Wierzchowska
03-08-2005, 00:00

Wierzyciele wp.pl przyjęli propozycje układowe, które mają doprowadzić do przejęcia przez TP kontroli nad portalem.

Udało się. Wierzyciele przyjęli propozycję zarządu WP, która zakłada, że portal spłaci całość zobowiązań objętych układem wraz z odsetkami. Pozwoli to na zakończenie procesu upadłościowego i przywrócenie kontroli zarządu nad spółką. Przyjęta przez wierzycieli propozycja układowa to zmieniona wersja propozycji promowanej przez zarząd WP, którą tuż przed głosowaniem złożyli Maciej Grabski i Jacek Kawalec — jako współzarządzający Wirtualną Polską.

— Cieszymy się z takiego wyniku głosowania, bo mamy nadzieję, że doprowadzi on do szybkiego odzyskania przez grupę Telekomunikacji Polskiej (TP) kontroli nad portalem — mówi Jacek Kosuniak, zastępca dyrektora departamentu prawnego TP.

Świetlana wizja?

Za przyjęciem układu byli wszyscy głosujący wierzyciele, wobec których WP ma dług wynoszący 4,3 mln zł. Całość wierzytelności objętych układem to lekko ponad 6,2 mln zł. Te wierzytelności spółka spłaci w ciągu dwóch tygodni od uprawomocnienia się wyników głosowania. By tak się stało, decyzję musi zatwierdzić sąd na rozprawie, która — jak wynika z informacji „PB” — powinna się odbyć w ciągu miesiąca.

Formalnie za układ zapłaci Wirtualna Polska, ale faktycznie będą to pieniądze pochodzące z grupy TP — WP wykorzysta na spłatę wierzycieli środki z pożyczki wysokości 8,5 mln zł, które otrzyma od należącej do Telekomunikacji spółki Virgo. Jest to element podpisanej 21 lipca ugody między TP a akcjonariuszami mniejszościowymi Wirtualnej Polski, w ramach której otrzymają oni od Telekomunikacji 220 mln zł. Na razie otrzymali 165 mln zł za 19,54 proc. akcji WP, a dalsze 55 mln zł mają otrzymać, gdy grupa TP przejmie kontrolę nad portalem.

— Dzisiejsze posiedzenie oznacza koniec konfliktu o WP i świetlaną przyszłość dla portalu — mówi Maciej Grabski, zarządzający portalem i do niedawna akcjonariusz mniejszościowy WP.

Czas na wypoczynek

Akcjonariusze mniejszościowi wraz z funduszem Sovereign Capital kontrolowali znakomitą większość głosów na zgromadzeniu wierzycieli. Jeżeli nie doszłoby do ugody przed wczorajszym spotkaniem, TP mogła utracić kontrolę nad najcenniejszymi aktywami WP, czyli portalem i znakiem towarowym, a jednocześnie obowiązywałby wyrok sądu arbitrażowego, nakazujący TP Internet, firmie z grupy Telekomunikacji Polskiej, wykup akcji od akcjonariuszy mniejszościowych za 221,5 mln zł.

Porozumienie między akcjonariuszami mniejszościowymi a TP widać było także podczas głosowania — Stefan Grabski, ojciec Macieja Grabskiego, reprezentujący 45 wierzycieli posiadających 1,5 mln zł długu wstrzymał się od głosu przy propozycji układowej swego syna, by pozwolić na przyjęcie propozycji zarządu WP.

Najbardziej z układu powinni cieszyć się pracownicy spółki, ponieważ powinien on pozwolić na dalsze funkcjonowanie Wirtualnej.

— Cieszę się, że tak to się kończy. Układ oznacza, że spółka może zacząć normalnie funkcjonować — mówi zarządca Wojciech Reguła, który podczas obrad przypomniał, że WP osiągnęła w II kw. zysk netto.

Co wczorajsze głosowanie oznacza dla akcjonariuszy mniejszościowych?

— Wreszcie będziemy mogli się porządnie wyspać — mówi Jacek Kawalec.

Nie wiadomo tylko, co zrobi Leszek Bogdanowicz, jeden z założycieli portalu, który niedawno zapowiadał, że będzie dążył do zablokowania układu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Akceptacja układu