Akcje Elektrimu i Netii przeceniły indeksy

Paweł Kubisiak
opublikowano: 17-12-2001, 00:00

Piątkowa sesja na GPW rozpoczęła się od przeceny większości spółek. Jednak w miarę upływu sesji znaczna część firm finansowych i farmaceutycznych systematycznie odrabiała straty, co ograniczyło skalę spadków warszawskich indeksów.

Największy wzrost stał się udziałem notowanych już bez prawa poboru akcji EFL, które zarobiły ponad 40 proc. Co ciekawe, strategiczny inwestor spółki Credit Agricole, największy francuski bank detaliczny, zanotował w piątek bardzo udany debiut na paryskiej giełdzie. Tymczasem na GPW nieznacznie zyskały czołowe banki, w tym PBK, BRE, BZ WBK i Pekao. Niewielkie wzrosty odnotowały też trzy spółki technologiczne — Prokom, CSS i Optimus.

Mocną przecenę z grona indeksów zanotował tylko TechWIG w wyniku głębokich spadków warszawskich telekomów i spółek internetowych. Ponad 15 proc. straciła Netia, która poinformowała w czwartek po godz. 22.00, że nie zamierza zapłacić odsetek od obligacji wyemitowanych przez spółkę zależną Netia Holding II BV o wartości około 6,6 mln dolarów oraz 6,7 mln euro wymagalnych 15 grudnia, gdyż prowadzi negocjacje z obligatariuszami.

Z kolei najcięższa spółka warszawskiego parkietu — TP SA — spadła o ponad 4 proc. Moody’s obniżył w czwartek prognozę ratingu dla spółki z pozytywnej na stabilną. Zmiana prognozy wiąże się z wyzwaniami operacyjnymi i potrzebami restrukturyzacyjnymi, które czekają narodowego operatora.

Ponad 11 proc. spadła wycena negatywnego bohatera ostatnich sesji — Elektrimu. W czwartek, późnym wieczorem spółka poinformowała, że ma w kasie 276 mln euro w gotówce i instrumentach płynnych. Jednak na wykup obligacji Elektrim musi przeznaczyć około 488 mln euro, gdyż prawie wszyscy obligatariusze zgłosili chęć realizacji opcji put. Termin wykupu obligacji Elektrimu przypada na 15 grudnia, a w praktyce na poniedziałek, 17 grudnia. Spółka podała wprawdzie, że w przyszłości zdobędzie środki m.in. ze sprzedaży aktywów Elektrimu Kable, podwyższenia kapitału lub sprzedaży udziałów w Elektrimie Telekomunikacja, jednak losy spółki były zagrożone ze względu na nikłe szanse szybkiego pozyskania potrzebnych funduszy.

Tymczasem w końcówce sesji zarząd GPW zawiesił notowania akcji Elektrimu Kable na poniedziałkowej sesji w związku z ogłoszeniem wezwania sprzedaży na jego akcje. Elektrim ma 70,5 proc. udziałów w Elektrimie Kable, a ich nabywcą prawdopodobnie będzie Krakowska Fabryka Kabli. Być może spółka kolejny raz udowodni swoje unikalne zdolności wychodzenia z trudnych sytuacji i jednak rozwiąże problem długu. Jeżeli te informacje się potwierdzą, należy liczyć się z mocnymi wzrostami akcji Elektrimu.

Fatalny dzień miały spółki internetowe, Interia i Hoga, które straciły odpowiednio 12 i 8 proc. Polskie dotkomy stały się ofiarą niechęci rynku do sektora technologicznego, wywołanej ostatnimi prognozami amerykańskich i europejskich spółek high-tech.

Sytuacji na GPW nie zmieniło neutralne otwarcie giełd amerykańskich, które bez większych emocji zinterpretowały piątkowe dane o produkcji i inflacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu