Akcje Pekao SA tracą z powodu obaw o korektę prognozy

Wielkopolskie Fabryki Mebli S.A.
26-07-2002, 12:23

WARSZAWA (Reuters) - Podczas piątkowych notowań akcje Pekao SA kontynuowały czwartkowe spadki i spadły do poziomu nienotowanego od początków tego roku. Zdaniem maklerów spowodowane jest to obawami inwestorów, że bank może zrewidować swoją prognozę zysku na ten rok.

O godzinie 12.14 akcje banku wyceniano na 80,1 złotego, czyli o 2,9 procent poniżej czwartkowego zamknięcia. W tym czasie indeks WIG 20 obniżył się o 0,9 procent do 1.032,5 punktu.

Ambitna prognoza banku Pekao SA zakładająca 1,4 miliarda złotych zysku netto, według opinii części analityków, może zostać skorygowana w dół z powodu pogorszenia sytuacji wśród najważniejszych kredytobiorców banku, wywołanego spowolnieniem gospodarczym i spadkiem popytu. Bank odmówił komentarza w tej sprawie.

"Na świecie trwa przecena akcji sektora finansowego, dodatkowo ludzie obawiają się, że Pekao SA może zdecydować się na korektę swojej prognozy" - powiedział Grzegorz Zawada, analityk z Erste Securities. Dodał, że zmiana założeń finansowych banku może wynieść 10-15 procent.

Obawy rynku odnośnie ewentualnej zmiany szacunków zysku na ten rok potwierdził również Dariusz Górski, analityk w ING Securities. "Fakt ten może negatywnie wpływać na poziom kursu spółki" - stwierdził.

Bank publikuje jednostkowe wyniki kwartalne 5 sierpnia, a na 12 sierpnia zapowiedziane jest podanie danych skonsolidowanych za drugi kwartał.

Pekao podawało, że w związku z upadłością szczecińskiej spółki może ponieść straty do 150 milionów złotych. Mimo to bank nie wycofał się ze swoich założeń na ten rok. Nadal prognozuje zysk na poziomie 1,4 miliarda złotych. Zaangażowanie banku w finansowanie Stoczni Szczecin wynosi 497,8 miliona złotych.

Stocznia zaciągnęła kredyty na 1,4 miliarda złotych i nie była w stanie ich spłacić. Skarb państwa wezwał banki kredytujące stocznię - w tym Pekao SA - do redukcji jej zobowiązań o 80 procent. Pekao SA oświadczył wówczas, że zanim długi umorzy chce zobaczyć realny plan restrukturyzacji.

Ostatnio bank Pekao SA informował, że sprzedał dwa statki z czterech, które stanowią zabezpieczenie kredytu udzielonego Stoczni Szczecińskiej, która w czerwcu ogłosiła upadłość.

((Kuba Kurasz, Paweł Kozłowski, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wielkopolskie Fabryki Mebli S.A.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Akcje Pekao SA tracą z powodu obaw o korektę prognozy