Akcje poszły na pniu

Maciej Zbiejcik
18-05-2004, 00:00

Popyt wśród inwestorów finansowych był tak duży, że transzę dla nich zwiększono o 230 tys. akcji.

Wprawdzie zapisy na akcje Elstaru, tłuszczowej firmy z Elbląga, rozpoczęły się dopiero wczoraj i potrwają do środy, ale oferujący, którym jest Internetowy Dom Maklerski (IDM), już teraz spodziewa się sporej nadsubskrypcji.

— Z uwagi na olbrzymie zainteresowanie inwestorów instytucjonalnych całą emisję można było zamknąć już w piątek. W trwającym od 12 do 14 maja book buildingu duże zainteresowanie akcjami elbląskiej spółki wykazały fundusze emerytalne i inwestycyjne oraz ubezpieczyciele. Jednak chcąc zachować płynność walorów, część akcji skierowaliśmy do drobnych inwestorów — podkreśla Rafał Abratański, wiceprezes IDM.

Więcej dla dużych

W związku z dużym popytem instytucji dokonano przesunięcia w transzach. Ostatecznie dla drobnych inwestorów przeznaczono 270 tys. akcji, a finansowych 1,23 mln. Pierwotnie miało to być odpowiednio 500 tys. i 1 mln akcji. Po zebraniu wyników książki popytu cenę emisyjną ustalono na maksymalnym poziomie widełek, czyli 30 zł.

— Jest to zgodne z naszymi oczekiwaniami. Duża liczba zdeklarowanych inwestorów, którzy chcą objąć akcje po maksymalnej cenie, świadczy, że przyznali oni w ten sposób premię za rodzaj prowadzonej działalności. Mimo iż nasza produkcja mieści się w sektorze rolno-spożywczym, to specyfiką bardziej przypomina spółki branży technologicznej i chemicznej, znacznie wyżej wyceniane na rynku — mówi Stanisław Rosnowski, prezes Elstar Oils, który posiada 85 proc. akcji spółki.

Majowy debiut

Przedstawiciele Elstar Oils oraz IDM liczą na szybki debiut. Pierwsze na parkiet trafią prawa do akcji.

— Już na początku przyszłego tygodnia spodziewamy się debiutu PDA — przyznaje Rafał Abratański.

Pieniądze z emisji (45 mln zł) mają zapewnić Elstarowi możliwość dalszej ekspansji. Obecnie przedsiębiorstwo ma 5-proc. udział w przerobie rzepaku w Polsce, a do 2006 r. chce go zwiększyć do 7,5 proc. W 2-3 lata zamierza podnieść moce przerobowe rzepaku z 50 do 90 tys. ton. Jednocześnie z inwestycjami w spółce ma być prowadzony program motywacyjny dla pracowników. Będzie dotyczył emisji nie więcej niż 180 tys. akcji.

W I kwartale Elstar osiągnął 31,2 mln zł przychodów i 2,1 mln zł czystego zysku. To poprawa w stosunku do ubiegłego roku odpowiednio o 65 i 183 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Akcje poszły na pniu