Akcje Świecia są lepsze od obligacji

Artur Szymański
24-02-2003, 00:00

Jedyny przedstawiciel branży papierniczej na GPW — Frantschach Świecie — został uznany przez giełdowych specjalistów za spółkę roku 2002. I nic dziwnego — Świecie postrzegane jest jako idealna spółka dla inwestora nastawionego na długoterminowe zaangażowanie w akcje jednej, wybranej firmy. Wprawdzie dynamika wyników finansowych firmy w ubiegłym roku nie była rekordowym osiągnięciem na rynku. Należy jednak pamiętać, że spółka od trzech lat osiąga dochód ze sprzedaży przekraczający miliard złotych. To sprawia, że przy niemal pełnym wykorzystaniu możliwości produkcyjnych baza do dalszej poprawy wyników jest bardzo wysoka.

W najbliższych latach także nie należy się więc spodziewać rekordowej dynamiki wzrostu przychodów. To jednak z pewnością nie odstraszy inwestorów długoterminowych. Przeciwnie — niemal 100-proc. pewność, że spółka osiągnie kilkuprocentowy wzrost przychodów i wyniku netto, jest wystarczającą zachętą do trzymania papierów Świecia i odcinania kolejnych kuponów od wzrostu wartości jego akcji na GPW.

Wyniki podane w raporcie za IV kwartał 2002 r. trudno ocenić inaczej niż jako bardzo dobre. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wielkość przychodów. Z tytułu sprzedaży produktów spółka uzyskała w 2002 r. 1,18 mld zł. Oznacza to, że dynamika sprzedaży w porównaniu z 2001 r. wyniosła 12 proc. Wzrost ten jest to efekt dwóch czynników. Przede wszystkim w 2002 r. utrzymała się dobra koniunktura na europejskim rynku papieru, którego ceny wykazywały tendencję wzrostową. Dość powiedzieć, że w IV kwartale 2002 r. wzrost cen w porównaniu z I kwartałem wyniósł 18 proc. Analitycy branży, na podstawie obserwacji dość regularnych cykli zmian ceny papieru, wnioskują, że trend wzrostowy utrzyma się przynajmniej do końca 2003 r. Na korzyść spółki wpłynęły także wzajemne relacje kursowe euro do złotego. Trzeba pamiętać, że około 70 proc. produkcji Świecia przeznaczone jest na eksport, a większość kontraktów eksportowych spółka rozlicza w europejskiej walucie. Ta ostatnia umocniła się w 2002 r. względem złotego, dzięki czemu spółka zyskała na różnicach kursowych.

Bardzo duży wpływ na poziom wyników finansowych mają efekty przeprowadzonej restrukturyzacji dawnej Celulozy. Po wejściu kapitałowym grupy Framondi do spółki nie obyło się bez poważnych redukcji zatrudnienia. W ostatecznym rachunku głęboka restrukturyzacja o charakterze kosztowym wyszła Świeciu na zdrowie, czego widocznym efektem jest m.in. znaczny wzrost marży na sprzedaży. W 2002 r. zakończyła się modernizacja zakładu. Dzięki temu wzrosła m.in. wydajność maszyn i urządzeń. O ile bowiem na koniec 2001 r. efektywność maszyn papierniczych wynosiła 84,9 proc., o tyle rok później wskaźnik ten podskoczył do 89,6 proc. W ciągu ostatnich 12 miesięcy o ponad 75 mln zł obniżeniu uległ natomiast poziom zobowiązań spółki.

Oprócz stałej tendencji wzrostowej charakteryzującej wyniki finansowe spółki, jednym z głównych elementów wpływających na wysoką atrakcyjność walorów Świecia jest prowadzona przez firmę polityka dywidendowa. Za 2000 r. Świecie wypłaciło olbrzymią dywidendę wysokości 8,83 zł za akcję, co było rekordem na GPW. Wpłynęło to jednak istotnie na giełdowe notowania spółki i rok później na dywidendę spółka przeznaczyła niecałe 60 proc. zysku netto. W sumie na jeden walor przypadło 1,68 zł dywidendy. Na razie nie wiadomo, jaką kwotę Świecie przeznaczy na dywidendę za 2002 r. Gdyby WZA powieliło proporcję sprzed roku, wówczas inwestorzy mogą spodziewać się wypłaty 1,9 zł na walor. Jednak dominujący akcjonariusz może także zdecydować o wypłacie środków zgromadzonych w utworzonym trzy lata temu funduszu dywidendowym. Gra toczy się o 145 mln zł. Decyzję o ich rozdysponowaniu podejmie WZA. Pieniądze mogą zostać wypłacone akcjonariuszom lub zasilić kapitały spółki. Gdyby zdecydowano o realizacji pierwszego ze scenariuszy, oznaczałoby to wypłatę około 2,9 zł za jedną posiadaną akcję.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Akcje Świecia są lepsze od obligacji