Akcje w USA rosły pod "indyka"

WST
opublikowano: 24-11-2010, 22:06

Podczas środowej sesji, poprzedzającej czwartkowe Święto Dziękczynienia w USA, indeksy amerykańskich giełd odrabiały poniesione ostatnio straty. Przychodziło im to o tyle łatwiej, że nieco uspokoiła się sytuacja na Półwyspie Koreańskim i wokół Irlandii, zaś zaprezentowane dane makro, a przynajmniej ich część, stanowiły dla wielu inwestorów impuls do zakupów przecenionych akcji.

Na finiszu indeks DJ IA zyskiwał 1,37 proc. S&P500 rósł o 1,49 proc. zaś Nasdaq 1,93 proc.

Jak wynika ze statystyk indeks szerokiego rynku S&P500 zdołał zyskać od tegorocznego dołka z 2 lipca już około 15 proc. i jeśli na parkiecie utrzymają się w miarę dobre nastroje jest szansa, że zakończy on na plusie trzeci z rzędu miesiąc.

Handlujących akcjami ucieszyła w środę szczególnie informacja o spadku liczby osób po raz pierwszy ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych do najniższego poziomu od lipca 2008 r. Również średnia czterotygodniowa jest najmniejsza od dwóch lat.

Pozytywnie odniesiono się też do informacji  o wzroście ponad prognozy wydatków konsumpcyjnych Amerykanów w październiku. Wyższy lub zgodny z prognozami (w zależności od źródła, które ankietowało) okazał się też wzrost dochodów Amerykanów. I na koniec, poprawa nastrojów konsumentów w listopadzie. Wskaźnik Uniwersytetu Michigan wzrósł do 71,6 pkt z 67,7 pkt przed miesiącem i prognozy na poziomie 69,5 pkt.

I to by było na tyle plusów. Na szczęście, choć minusów też było sporo nie wpłynęły one negatywnie na zachowanie inwestorów. Rozczarował kolejny spadek cen nieruchomości we wrześniu (o 0,7 proc. przy prognozie -0,1 proc.) i spadek sprzedaży nowych domów w październiku (w ujęciu annualizowanym do 283 tys. z 308 tys. i prognozie 310 tys.). Powodów do optymizmu nie powinien też dawać spadek październikowych zamówień na dobra trwałe i to aż o 3,3 proc. a bez uwzględniana środków transportu o 2,7 proc.

Bardzo mocno, momentami i ponad 5 proc. rosły notowania Tiffany, drugiego na świecie pod względem wielkości detalisty luksusowych wyrobów jubilerskich. Kurs znalazł się na rekordowo wysokim poziomie, po tym jak spółce udało się przebić prognozy analityków odnośnie kwartalnych wyników.

Dzięki komentarzowi analityków Citigroup, który stwierdził że Amazon jest największym beneficjentem wzrostu sprzedaży internetowej, silnie zwyżkowała wycena akcji sieciowego detalisty. Również w tym przypadku skala zwyżki sięgała ponad 5 proc.

Z kolei aprecjację notowań Oracle, wicelidera segmentu producentów oprogramowania biznesowego wsparła decyzja sądu, przyznającej spółce 1,3 mld USD odszkodowania od niemieckiego rywala SAP w procesie o naruszenie praw autorskich.

W czwartek giełdy w USA będą nieczynne, zaś w piątek należy oczekiwać mniejszej aktywności graczy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Akcje w USA rosły pod "indyka"