Akcjonariat obywatelski po nowemu

opublikowano: 19-11-2013, 00:00

W jednej z transz dla drobnych obowiązuje zasada: kto pierwszy, ten lepszy, choć bardziej trafnie byłoby: kto zamożniejszy, ten lepszy

Dzisiaj ruszają zapisy na akcje Energi. Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) chce sprzedać do 34,2 proc. akcji (141,5 mln) koncernu. Do inwestorów indywidualnych może trafić 20-25 proc. oferowanych papierów, czyli do 8,5 proc. ogółu akcji spółki. Każdy inwestor indywidualny będzie mógł złożyć zapis w dwóch transzach — dla „małych” i „dużych” graczy.

Zobacz więcej

Kto chce kupić więcej akcji spółki energetycznej, kierowanej przez Mirosława Bielińskiego, musi dziś zostawić walizkę pieniędzy w biurze maklerskim. W transzy niepodlegającej redukcji obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”. (FOT. MW)

— Wynika to z tego, że jest w Polsce grupa inwestorów indywidualnych zainteresowana większymi pakietami. Przewidzieliśmy dla nich 5 proc. akcji oferowanych — wyjaśnia Paweł Tamborski, wiceminister skarbu. Nazwa jest jednak złudna. W obu transzach dla osób fizycznych będzie można się zapisać nawet na jedną akcję. W pierwszej na nie więcej niż 1500, w drugiej — do 6 tys. Tym, co istotnie różni obie transze, jest sposób dystrybucji akcji.

Za gotówkę

W przypadku gdy złożone zapisy przekroczą dostępną pulę akcji, w transzy inwestorów indywidualnych zostanie zastosowana zasada maksymalnego przydziału, znana, z tzw. akcjonariatu obywatelskiego. Nawet ten, kto zapisze się na akcje ostatniego dnia — 2 grudnia — ma szanse na otrzymanie wszystkich papierów, o które się ubiega. Np. w przypadku PKP Cargo redukowane były dopiero zapisy przekraczające 244 lub 245 akcji. W transzy tzw. dużych inwestorów indywidualnych obowiązuje zasada: kto pierwszy, ten lepszy.

Zapisy kończą się po wyczerpaniu puli akcji przeznaczonych dla tej transzy. Jeśli zainteresowanie będzie duże, to subskrypcja może się zakończyć nawet dzisiaj, choć teoretycznie zapisy w tej transzy trwają również do 2 grudnia. Zredukowane zostaną tylko zapisy złożone ostatniego dnia roboczego ich przyjmowania. Będzie to redukcja proporcjonalna.

Ci, którzy zapiszą się wcześniej, kupią tyle papierów, na ile zapisali się w tej transzy. Zapisy będzie można składać przez internet, ale za zapis złożony danego dnia będzie uznawany jedynie zapis złożony do godz. 17. Późniejszy będzie przechodził na dzień następny. Cena, po jakiej mogą zapisywać się na akcje Energi inwestorzy indywidualni, została ustalona na 20 zł. W praktyce, transza inwestorów indywidualnych obejmuje więc zapisy nie większe niż 30 tys. zł, a dużych inwestorów indywidualnych — do 120 tys. zł.

Czy warto ubiegać się teraz o kredyt, by wziąć udział w tej puli? — Teoretycznie jest to możliwe, ale raczej nikt nie jest na to przygotowany. Zresztą intencją było, by akcje te nie były kupowane z kredytów, tylko za żywą gotówkę — mówi przedstawiciel jednego z domów maklerskich. Z informacji zebranych przez nas na rynku wynika przy tym, że nie wszyscy brokerzy gwarantują uruchomienie kredytu jeszcze w dniu złożenia wniosku.

— Współpracując z MSP w projekcie akcjonariatu obywatelskiego słyszałem sugestie domów maklerskich, że wyeliminowanie tzw. lewarów było w porządku, ale doprowadziło do multiplikowania zapisów na żonę, wujka, ciocię itp. Transza dużych inwestorów indywidualnych to ułatwienie dla osób z nieco większym portfelem.

Zasada kto pierwszy, ten lepszy jest kontrowersyjna, ale staram się wytłumaczyć sobie czym kierowało się MSP — chyba tym, by inwestorzy nie zamrażali środków ryzykując dużą redukcję zapisów. Nie rozumiem natomiast dlaczego można zapisać się tylko na jedną akcję. Transza dużych inwestorów indywidualnych powinna zaczynać się od poziomu, na którym kończy się transza zwykła— komentuje Jarosław Dominiak, prezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

Niepewne dyskonto

Po jakiej cenie akcje zostaną rzeczywiście sprzedane, będzie wiadomo 3 grudnia, kiedy to zakończy się book-building wśród instytucji. Jeśli ich zainteresowanie będzie duże, to zapłacą one więcej. Cena dla drobnych nie przekroczy natomiast 20 zł.

10 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o Enerdze

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy