Akcjonariusz Polsatu sprzedaje, kurs spada

opublikowano: 13-06-2018, 11:37
aktualizacja: 13-06-2018, 11:37

Kurs akcji Cyfrowego Polsatu spada o prawie 7 proc. po tym, jak znaczący akcjonariusz wystawił na sprzedaż 4,4 proc. akcji spółki, wartych 634 mln zł.

Jeden z najbogatszych inwestorów na warszawskiej giełdzie postanowił zamienić akcje na gotówkę, co wywołało w środę mocny spadek notowań Cyfrowego Polsatu. Jak podano w informacji przesłanej agencji Bloomberg, we wtorek zarejestrowana na Cyprze spółka Sensor Overseas, kontrolowana przez Heronima Rutę, wystawiła na sprzedaż 4,4 proc. akcji medialno-telekomunikacyjnej grupy, którą kontroluje Zygmunt Solorz.

Podmiot kontrolowany przez Heronima Rutę sprzedał pakiet akcji Cyfrowego Polsatu.
Zobacz więcej

Na sprzedaż

Podmiot kontrolowany przez Heronima Rutę sprzedał pakiet akcji Cyfrowego Polsatu. Fot: Radosław Nawrocki, Forum

„Oferta została skierowana do wybranych, uprawnionych inwestorów instytucjonalnych” – podano w komunikacie.

Cena w procesie przyspieszonej budowy księgi popytu, prowadzonym przez Goldman Sachs i Trigon, została ustalona na 22,7 zł. To 7,35 proc. mniej, niż wynosił kurs na zamknięciu we wtorek. Na początku środowej sesji notowania Cyfrowego Polsatu spadły do tego poziomu, ale po kilkunastu minutach kurs zaczął lekko rosnąć. To i tak najmocniejszy spadek notowań spółki w trakcie jednej sesji od grudnia 2015 r. Obroty na GPW do godz. 11:30 przekroczyły 75 mln zł.

Na sprzedaż wystawiono 28,18 mln akcji, stanowiących 4,4 proc. kapitału spółki i dających 3,44 proc. głosów na jej walnym zgromadzeniu. Przy cenie na poziomie 22,7 zł wartość tego pakietu to 634 mln zł. To nie wszystkie akcje, które są w posiadaniu Heronima Ruty – wieloletni współpracownik Zygmunta Solorza ma jeszcze około 0,9 proc. kapitału Cyfrowego Polsatu i zobowiązał się do niesprzedawania tego pakietu przez co najmniej 90 dni.

Przypomnijmy, że w listopadzie ubiegłego roku Heronim Ruta zrezygnował z zasiadania w radzie nadzorczej Cyfrowego Polsatu. Zaangażowanie w akcjonariacie ograniczał od pewnego czasu. Jeszcze pod koniec 2017 r. był w posiadaniu około 8,6 proc. akcji spółki, a wycena tego pakietu na poziomie 1,3 mld zł dawała mu 17 miejsce na liście największych inwestorów indywidualnych na GPW, której liderem od lat jest Zygmunt Solorz. W styczniu tego roku Heronim Ruta sprzedał jednak cypryjskiej spółce Reddev, powiązanej z Zygmuntem Solorzem, 3,3-procentowy pakiet, dający 5,14 proc. głosów na walnym zgromadzeniu.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu