Akcjonariusze są daleko od zgody

Mariusz Zielke
07-10-2003, 00:00

Nie widać końca konfliktu między drobnymi akcjonariuszami Wirtualnej Polski a TP SA. Dziś walne portalu.

Na dzisiejszym NWZA akcjonariusze mniejszościowi portalu internetowego Wirtualna Polska będą próbowali przegłosować własne propozycje podniesienia kapitału spółki. Chcą anulować wcześniejsze uchwały, podjęte z inicjatywy TP Internet (zależna od TP SA), właściciela 55 proc. akcji WP. Zamiast emisji akcji przez WP za niemal 50 mln zł, z czego 26 mln zł ma zostać przeznaczone na spłatę pożyczki w TPI, mniejszościowi proponują emisję w pięciu ratach, co kwartał. W sumie portal dostałby także około 50 mln zł, ale z przeznaczeniem na jego rozwój. Dopiero ostatnie raty miałyby pójść na spłatę pożyczki — w 2005 r. Co na to TPI?

— Mamy własne propozycje już przegłosowane — ucina krótko Yann Gontard, prezes TPI.

Tak więc sprawę podwyższe- nia kapitału WP rozstrzygnie sąd, gdyż mniejszościowi zaskarżyli wcześniejsze uchwały, argumentując, że nie są korzystne dla spółki. TPI i Marek Borzestowski, szef WP, nie zgadzają się z tym i sami zarzucają mniejszościowym działania na szkodę firmy. Ich zdaniem, indywidualni akcjonariusze utrudniają rozwój spółki i dbają tylko o własne interesy. Właśnie one są podłożem konfliktu. Mniejszościowi mają korzystną opcję sprzedaży akcji WP w 2005 r. i 2006 r. (ponad 50 USD za akcję, a maksymalnie 64 USD). TPI chce ten pakiet odkupić wcześniej, ale taniej — mówi się o 15 USD za akcję. Negocjacje zakończyły się fiaskiem.

— To proces długofalowy. Porozumienie cały czas jest możliwe — uważa Yann Gontarg.

— Owszem, ale nie za taką cenę — twardo odpowiadają mniejszościowi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Akcjonariusze są daleko od zgody