Aktywa netto spadły o 10 proc.

Robert Grzeszczuk
opublikowano: 11-06-1999, 00:00

Aktywa netto spadły o 10 proc.

AWANS: Również w tym funduszu wejście Everest Capital Polska wywołało m.in. zmianę na stanowisku prezesa. Adama Krynickiego zastąpił wiceprezes Ireneusz Sitarski.

Foksal wykazał w I kwartale największy wśród piętnastu NFI spadek aktywów netto. Na koniec marca ich wartość była prawie o 10 proc. niższa niż na koniec grudnia.

Fundusz odnotował 651 tys. zł zysku netto. Na osiągnięty wynik wpłynęły przede wszystkim dodatnie przychody z tytułu udziału w wyniku finansowym netto spółek, które na koniec marca wyniosły 1,79 mln zł, a także zrealizowane i nie zrealizowane zyski z inwestycji (2,66 mln zł). W I kwartale fundusz wykazał zrealizowany zysk z inwestycji wysokości 1,83 mln zł. Z tego 346 tys. zł przypadło na sprzedaż wiodącego pakietu akcji spółki Obszar Przemysłowy-Zakłady Ostrowieckie, a 526 tys. zł na sprzedane Mostostalowi Warszawa 20 proc. udziałów Wrobisu.

W tym okresie Foksal sprzedał też papiery sześciu spółek z portfela mniejszościowego, realizując na tym zysk wysokości 751 tys. zł. Prawie 200 tys. zapewniła też inwestycja w papiery dłużne.

Z uwagi na zdobycie kontroli nad funduszem przez Everest Capital Polska zmianie uległ skład rady nadzorczej Foksal NFI. Na jednym ze swoich pierwszych posiedzeń w marcu odwołała ona prezesa Adama Krynickiego. Jego miejsce zajął Ireneusz Sitarski, wiceprezes Foksalu.

Tego samego dnia rada funduszu odwołała także przetarg na zarządzanie majątkiem funduszu, powierzając tę funkcję Everest Capital Polska, co przypieczętowało przejęcie kontroli nad Foksalem. Na początku kwietnia mimo sprzeciwu przedstawiciela Skarbu Państwa powyższy wybór został zatwierdzony przez NWZA funduszu.

Istotnym źródłem przychodów Foksala mogą być także wysokie odsetki od pożyczek udzielanych spółkom wiodącym. W maju fundusz zawarł ze ZG Tamka umowę pożyczki 3 mln zł na okres jednego miesiąca od dnia wypłaty, co miało nastąpić najpóźniej 21 maja 1999 r. Pożyczka jest oprocentowana według stawki trzymiesięcznej WIBOR powiększonej o 4 pkt. proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Grzeszczuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Aktywa netto spadły o 10 proc.