Aktywa OFE przekroczyły w grudniu 62 mld zł

Polska Agencja Prasowa SA
24-01-2005, 10:45

Aktywa netto otwartych funduszy emerytalnych (OFE) przekroczyły w grudniu ub.r. poziom 62 mld zł. Zanotowały one w grudniu najwyższy wzrost, o 6 proc., od 12 miesięcy - napisała w poniedziałkowej analizie spółka Analizy Online.

Aktywa netto otwartych funduszy emerytalnych (OFE) przekroczyły w grudniu ub.r. poziom 62 mld zł. Zanotowały one w grudniu najwyższy wzrost, o 6 proc., od 12 miesięcy - napisała w poniedziałkowej analizie spółka Analizy Online.

Aktywa zarządzane przez OFE wzrosły trzynasty miesiąc z rzędu.

Zarządzający OFE nie dokonali znaczących zmian w inwestycjach funduszy. Nadal wysokie jest średnie zaangażowanie w akcje - 33 proc.,  które jest wynikiem kupowania akcji w publicznej ofercie PKO BP. Jest to poziom zbliżony do historycznych maksimów, które wynosiły 34,5 proc. w lutym 2000 roku oraz 33,2 proc. w marcu 2000 roku.

"Wysokie zaangażowanie OFE w akcje, w dalszym ciągu stawia pod znakiem zapytania możliwość występowania funduszy emerytalnych po popytowej stronie rynku. Ich zakupy mogą być ograniczone do wymiany jednych papierów na drugie, a nowe zakupy nie będą raczej przekraczały jednej trzeciej wartości środków pozyskiwanych z ZUS" - napisali analitycy.

Nieznacznie, bo o 1,1 pkt proc., spadł w portfelach OFE udział dłużnych papierów skarbowych, które obok pozostałych grup lokat traciły na znaczeniu głównie kosztem depozytów bankowych. Poziom depozytów w portfelu OFE był w grudniu najwyższy od lutego 2003.

Wartość inwestycji zagranicznych OFE osiągnęła w grudniu równowartość 1,33 mld zł, co stanowi 2,13 proc. zarządzanych przez OFE aktywów. Największy udział w tej grupie mają akcje zagranicznych spółek, których rynkowa wartość przekroczyła 575 mln zł.

W grudniu cztery OFE utrzymywały w portfelach akcje zagranicznych spółek, a najwięcej środków, bo ponad 320 mln zł, zostało ulokowane w akcjach węgierskiego OTP Banku. Kolejne pod względem wartości zaangażowania są czeskie CEZ i Komercni Banka, a łączny udział spółek z naszego regionu stanowił 69 proc. wartości środków zaangażowanych w spółki notowane na giełdach zagranicznych.

Drugą największą kategorią zagranicznych inwestycji są nieskarbowe papiery dłużne, których łączna wartość w portfelach funduszy emerytalnych przekroczyła równowartość 500 mln zł. Wśród emitentów pojawiają się tak znane firmy jak Deutsche Telekom czy Dresdner Bank.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Aktywa OFE przekroczyły w grudniu 62 mld zł