Aktywność japońskich fabryk najsłabsza od 10 miesięcy

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 22-07-2022, 07:29
Obserwuj w MójPB:
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Do najniższego poziomu od 10 miesięcy spadł wskaźnik aktywności japońskich fabryk. Pogorszeniu uległy zarówno wydajność, jak i nowe zamówienia, donosi Reuters.

fot. Bloomberg

Według wstępnego odczytu wskaźnika Jibun Bank Flash Japan Manufacturing Purchasing Managers' Index (PMI) w lipcu 2022 r. opadł on do 52,2 pkt z 52,7 pkt w czerwcu. Tym samym znalazł się na najniższym poziomie od października zeszłego roku.

Osłabienie wskaźnika w głównej mierze podyktowane było pierwszym od pięciu miesięcy spadkiem produkcji oraz również pierwszym od września 2021 r. spadkiem ogólnej liczby nowych zamówień, przy czym nowe zamówienia eksportowe obniżyły się piąty miesiąc z rzędu.

Jeszcze większą zniżkę odnotowano w przypadku sektora usług, który bardzo powoli odbijał po kryzysie wywołanym pandemią. Oceniający koniunkturę w tym segmencie rynku wskaźnik PMI opadł w lipcu do 51,2 pkt z 54,0 pkt w czerwcu. Utrzymał się jednak ponad progiem 50 pkt oddzielającym rozwój od kurczenia się danego sektora przez czwarty miesiąc z rzędu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane