Alcatel obniżył prognozę, akcje najtańsze w historii

Elektrociepłownia "Będzin" Spółka Akcyjna
26-06-2002, 14:31

PARYŻ (Reuters) - Francuski producent sprzętu telekomunikacyjnego Alcatel obniżył w środę prognozę wyników i ujawnił plan dalszej obniżki kosztów. Akcje spółki zareagowały 25-procentowym spadkiem i osiągnęły najniższy poziom w historii.

Zaskakując rynek w i tak już fatalnym dla inwestorów dniu prezes Alcatela Jean-Pascal Beaufret powiedział, że kierowany przez niego koncern będzie miał w tym roku stratę operacyjną, ponieważ od dawna oczekiwany wzrost zamówień opóźnia się.

Jeszcze w kwietniu Alcatel, jeden z trzech największych producentów sprzętu telekomunikacyjnego na świecie przewidywał, że w 2002 roku osiągnie zysk operacyjny dzięki potężnej restrukturyzacji, która objęła między innymi zwolnienie 30.000 osób.

"Korekta kursu Alcatela jest zdecydowanie przesadzona, biorąc pod uwagę, że w ten lub inny sposób spółka od dawna sugerowała, że będzie miała stratę operacyjną i właściwie wszyscy się tego spodziewali" - powiedział jeden z analityków sektora telekomunikacyjnego.

"To co przeraziło rynek to fakt, że problemy mogą się przenieść na 2003 rok" - dodał.

Alcatel oraz jego główni rywale; Lucent, Ericsson i Nortel Networks boleśnie doświadczają spowolnienia na rynku telekomunikacyjnym, którego konsekwencją jest ograniczenie przez operatorów wydatków na infrastrukturę.

Producenci sprzętu zareagowali masowymi zwolnieniami. Pracę straciły dziesiątki tysięcy pracowników.

Plan restrukturyzacyjny Alcatela ujawniony w środę ma obniżyć koszty stałe w 2003 roku o 12 procent. Koncern nie podał jednak, ile osób zamierza zwolnić.

Akcje francuskiego koncernu spadły w pewnym momencie o 27 procent do 6,83 euro co oznacza, że wartość rynkowa spółki zmniejszyła się o trzy miliardy euro. Od początku roku kurs spółki spadł o 60 procent.

"Problem polega na tym, że rynek jest w fatalnym nastroju i brakuje jakiegoś znanego analityka który by wstał i powiedział wszystkim, ze sytuacja jest absurdalna" - powiedział Arnaud Bardin, zarządzający funduszami w BNP Paribas.

"Te spadki po prostu nie mają oparcia w fundamentach" - dodał.

O godzinie 14.22 zniżka akcji Alcatela wynosiła 17,54 procent.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Elektrociepłownia "Będzin" Spółka Akcyjna

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Alcatel obniżył prognozę, akcje najtańsze w historii