Algorytmy przeciwko korupcji

opublikowano: 01-03-2018, 22:00

Mimo wewnętrznych kontroli i procedur ciągle słyszymy o korupcji, robieniu prywatnych zakupów przy użyciu służbowych kart płatniczych, podawaniu nieprawdziwych informacji na etapie pozyskiwania funduszy i tzw. zmowach przetargowych. Straty spowodowane nieuczciwością i niegospodarnością w zamówieniach i zakupach wynoszą nawet 10 proc. całkowitych wydatków firmowych — wynika z szacunków Stowarzyszenia Biegłych ds. Przestępstw i Nadużyć Gospodarczych (ACFE). Jak z tym walczyć?

Eksperci SAS zachęcają do stosowania algorytmów analitycznych, które dzięki zestawieniu odpowiednich danych wskazują wykroczenia, przestępstwa i ich sprawców. Przykład: decydent wyjeżdża za granicę z przedstawicielem jednego z dostawców i chwali się wycieczką w mediach społecznościowych. Połączenie wpisu z wiedzą, że dana firma uczestniczy w przetargu, nasuwa wątpliwość, czy wybór dostawcy będzie obiektywny. Zaawansowane systemy business intelligence o ewentualnych nadużyciach powiadamiają w czasie rzeczywistym.

25082f04-4285-11ea-b77f-2e728ce88125
Stać cię na więcej
Newsletter autorski Mirosława Konkela
ZAPISZ MNIE
Stać cię na więcej
autor: Mirosław Konkel
Wysyłany raz w tygodniu
Mirosław Konkel
Jesteś lepszy, niż ci się wydaje, ale nie tak dobry, jak mógłbyś być. Zapisz się na newsletter - znajdź inspiracje i odpowiedzi na ważne pytania.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu