Alior buduje ekosystem

Wysota Karolina
opublikowano: 08-03-2018, 22:00

Bank przygotowuje fundament pod otwartą bankowość — będzie inwestował w start-upy z branży finansowej i ubezpieczeniowej.

We wtorek ruszyło Bancovo, platforma agregująca oferty firm pożyczkowych i banków, czyli pierwszy projekt, który udało się zmaterializować Aliorowi w ramach strategii „cyfrowy buntownik” (strategia rozwoju na lata 2018-20). Kolejne ujrzą światło dzienne niebawem, bo innowacje to kluczowy obszar, na którym zamierza skupiać się bank w 2018 r. Obecnie wdraża nowy model zarządzania, w ramach którego w czerwcu otworzy iLab. Inkubator dla start-upów będzie miał siedzibę w Warsaw Spire. Nie jest ona przypadkowa — najwyższy warszawski biurowiec jest naszpikowany technologią po dach.

Alior Bank od
startu pracował na wizerunek najbardziej innowacyjnego banku. Michał
Chyczewski, p.o. prezesa, kontynuuje tę drogę.
Zobacz więcej

Utrzymać styl:

Alior Bank od startu pracował na wizerunek najbardziej innowacyjnego banku. Michał Chyczewski, p.o. prezesa, kontynuuje tę drogę. Fot. Marek Wiśniewski

Alior, którego głównym akcjonariuszem jest PZU, zamierza wspierać firmy z sektora finansowego i ubezpieczeniowego. W pierwszej kolejności weźmie pod skrzydła start-upy, które zaproponują rozwiązania dla otwartej bankowości (czyli różnego rodzaju usług finansowych zintegrowanych na jednej platformie). Program akceleracyjny obejmuje m.in. mentoring, środowisko testowe oraz przestrzeń do pracy. Najlepsze projekty mogą liczyć na wsparcie finansowe. W tym celu Alior utworzy specjalny fundusz, który będzie dysponował budżetem 10 mln zł rocznie. Inwestycje planowane są w dziesięcioletniej perspektywie. Nabór firm ruszy w kwietniu. W tym roku bank chce udzielić finansowego wsparcia 10 start- -upom. Kto może na nie liczyć?

— Spółki, które dostarczą najlepsze rozwiązania technologiczne. Wspólnie wypracowane pomysły będą następnie wdrażane w Alior Banku — powiedział podczas konferencji prasowej Bruno Ferreira, dyrektor zarządzający banku.

Rozpoczęcie naboru do pierwszej edycji planowane jest na kwiecień. Nad wdrożeniem „cyfrowego buntownika” czuwają eksperci, których Alior ściągnął na początku roku. Daniel Daszkiewicz, z doświadczeniem w nowojorskiej grupie Citi, opiekuje się departamentem fintechowym. Andrzej Dominiak stanął na czele Centrum Innowacji. Wcześniej pracował jako head of development w Citibanku International. W 2018 r. Alior postawi też na dalszy rozwój segmentu MSP, który przynosi mu 26 proc. przychodów. Chce w nim być bankiem pierwszego wyboru. Rozbuduje platformę zafirmowani.pl, służącą m.in. do samodzielnego prowadzenia księgowości. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wysota Karolina

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Alior buduje ekosystem