Alior negocjuje przejęcie DZ Banku

Eugeniusz Twaróg
opublikowano: 18-07-2011, 00:00

Tylko Alior został

Od początku kryzysu cztery banki zmieniły właściciela. Do kupienia są trzy kolejne

Tylko Alior został

przy stole negocjacyjnym

DZ Banku. Kupców na

DnB Nord szuka doradca

wynajęty przez właściciela.

DZ Bank w ostatnich stress testach prześliznął się nad poprzeczką wyznaczającą minimalny poziom kapitałów (czytaj na 6 stronie). W negatywnym scenariuszu współczynnik wypłacalności spada do 6,8 proc. w tym roku i do 5,5 proc. w 2012 r. To ledwie o 0,5 pkt proc. powyżej minimalnego regulacyjnego wymogu. Wprawdzie Europejski Nadzór Bankowy nie zaleca niemieckim spółdzielcom, do których należy "Dezet", dokapitalizowania, ale z pewnością przydałyby się im pieniądze na powiększenie poduszki kapitałowej. Mimo to, niespieszno im do sprzedaży banku w Polsce. W każdym razie, nie zamierzają sprzedać tanio.

— Nie interesuje ich sprzedaż poniżej wartości księgowej — mówi osoba zaangażowana w negocjacje cenowe.

Według naszych informacji, DZ Bank wycenia polską spółkę na 300-400 mln zł. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy z trzech zainteresowanych kupnem: Leszka Czarneckiego, Banku Polskiej Spółdzielczości i Alior Banku, przy stole negocjacyjnym został tylko ten ostatni.

— Właściciel otrzymał ofertę kupna na 100 proc. akcji DZ Banku Polska — mówi osoba zbliżona do negocjacji.

Zmiana planów

Wejście Aliora do finału jest nieco zaskakujące. Według wcześniejszych informacji zainteresowany był raczej kupnem portfela kredytowego DZ Banku. W przejmowaniu takich aktywów ma już doświadczenie — w 2009 r. nabył portfel kredytów konsumpcyjnych od HSBC. W niedawnej rozmowie z "Pulsem Biznesu", Wojciech Sobieraj, prezes Aliora, deklarował, że bardziej niż akwizycje całych banków, interesują go właśnie portfele kredytowe. W weekend nie udało nam się uzyskać od niego komentarza w sprawie kupna DZ Banku.

Bankowa wyprzedaż

Pozycja negocjacyjna Niemców z DZ Banku nieco osłabła, po tym jak w ostatnim czasie na rynku sypnęło ofertami sprzedaży innych banków. W ubiegłym tygodniu, grupa KBC obwieściła oficjalnie, że wystawia na sprzedaż Kredyt Bank i Wartę. Nie jest to wprawdzie aktywo o jakie mógłby się ubiegać Alior, niemniej rośnie podaż, a kupców wcale nie jest tak dużo. Trwają poszukiwania inwestora dla DnB Nord. Norweski właściciel, DnB Nor, niedawno powiadomił, że rozważa wyjście z Polski. Z naszych informacji wynika, że wynajął już Rothschild Bank Polska do przebadania rynku. DnB jest aktywem, które może konkurować z DZ Bankiem. Według naszych informacji, interesują się nim przynajmniej niektórzy oferenci na niemiecki bank. Z tym, że na przejecie DnB Nord trzeba będzie wydać znacznie więcej niż DZ Bank. Pod koniec 2010 r. Norwegowie odkupili od 49 proc. akcji banku od niemieckiego NordLB płacąc 160 mln EUR (640 mln zł). Według naszych informacji, wycena DnB Nord nie jest odpowiednikiem prostego dodania do tej kwoty wyceny pozostałych 51 proc. akcji. Dawałoby do wartość przeszło 300 mln EUR. Wstępne, nieoficjalne szacunki mówią, że bank może być wart około 1 mld zł.

DnB Nord jest już siódmym bankiem, który trafił pod młotek w ostatnich dwóch latach. Jako pierwszy właściciela zmienił GMAC, samochodowy bank z grupy GE Capital. Przeszedł w ręce Leszka Czarneckiego i zmienił nazwę na Idea Bank. To samo stało się z Allianz Bankiem, który trafił do grupy Getinu i wkrótce przyjmie nazwę Getbank. BZ WBK został kupiony przez Santander Bank. Z kolei niemiecki WestLB sprzedał swój bank w Polsce konsorcjum IDMSA-fundusz inwestycyjny Abrys. Obecnie jego nazwa to Polski Bank Przedsiębiorczości.

Co z Millennium

W procesie sprzedaży znajdują się obecnie DZ Bank, Kredyt Bank i DnB Nord. Nie wiadomo czy w ślady Niemców i Belgów nie pójdą Portugalczycy. W ostatnich stress testach Millennium BCP otarł się o regulacyjny próg 5 proc. Na początku tego roku pojawiły się pogłoski, że Portugalczycy rozważają sprzedaż Millennium Banku w Polsce, by wzmocnić się kapitałowo. Udało im się jednak uplasować emisję akcji i zwiększyć wskaźnik Tier 1 do 7,7 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu