Alior sprzedaje akcje po 38,9 zł

opublikowano: 19-05-2016, 22:00

W pierwszej od dawna dużej ofercie z prawem poboru wszystko jest już jasne.

Znamy już szczegóły emisji służącej przejęciu banku BPH i wzmocnieniu bazy kapitałowej. Alior Bank wyemituje 56,6 mln nowych akcji, co oznacza, że ich łączna liczba wzrośnie o 77,8 proc. W najbliższy poniedziałek na rachunkach tych, którzy najpóźniej 19 maja 2016 r. kupili akcje Aliora, pojawią się tzw. prawa poboru, czyli coś w rodzaju pokwitowania dla przywileju pierwszeństwa zakupu nowych akcji przez dotychczasowych akcjonariuszy. Cenę jednej nowej akcji ustalono na 38,90 zł. Jedno prawo poboru będzie uprawniało do zakupu około 0,78 nowej akcji. Innymi słowy, by zapisać się na jedną nową akcję, trzeba dysponować około 1,29 prawa poboru. Zakładając, że cena akcji Aliora utrzyma się na poziomie równych 67 zł, teoretyczna wartość prawa poboru wyniesie 15,81 zł. O nią obniży się wartość starych akcji Aliora pierwszego dnia po ostatnim dniu, w którym kupno akcji uprawnia do prawa poboru. W przypadku Aliora jest to 20 maja. Teoretyczna wartość prawa poboru będzie też kursem odniesienia dla pierwszego dnia handlu nimi na giełdzie. Prawa poboru będą tam mogli kupić ci, którzy akcji nie mają lub chcą sobie zagwarantować prawo objęcia większej liczby nowych akcji, niż by to wynikało z ich dotychczasowego stanu posiadania.Tak jak w przypadku każdego innego instrumentu cena praw poboru na giełdzie może ulegać zmianom pod wpływem popytu i podaży. Ostatnim dniem notowań praw poboru będzie sesja przypadająca na dwa dni sesyjne przed dniem zakończenia przyjmowania zapisów na nowe akcje. W praktyce handel prawami poboru będzie możliwy przez trzy dni — od 25 do 27 maja 2016 r. Poza koniecznością „zużycia” praw poboru same zapisy na nowe akcje nie różnią się od zapisów w ofercie publicznej. Jeżeli posiadacz praw poboru nie złoży zapisu na akcje nowej emisji ani nie sprzeda praw poboru na giełdzie, wraz z upływem terminu składania zapisów na nowe akcje, prawa poboru znikną z jego rachunku maklerskiego. Stanie się to niezależnie od tego, czy prawa poboru uzyskał w wyniku odcięcia ich od akcji, czy też w wyniku zakupu na giełdzie. © Ⓟ

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu