Allegro dla zboża

Duńczycy zachęcają Polaków do handlu zbożem w internecie. To dobry pomysł, ale na następny sezon — mówią eksperci.

Allegro dla zboża — tak reklamuje się Commoditrader, platforma handlowa, która właśnie wystartowała w Polsce. Jej użytkownicy mogą sprzedawać i skupować zboże podobnie jak na znanych w Polsce platformach do e-handlu. Mogą z niej korzystać zarówno rodzinne gospodarstwa, jak też duzi producenci oferujący duże partie towaru.

— Jedną z najważniejszych funkcji Commoditradera jest możliwość zakupu towaru łącznie z transportem — platforma ułatwi kontakt z niezależnym dostawcą logistycznym. Dzięki naszemu produktowi rolnicy będą mieli lepszy punkt wyjścia do negocjacji cen, a także dostęp do różnych partnerów: producentów, handlowców, młynów, pośredników. Wszystko w jednym miejscu — mówi Ida Boesen, współtwórczyni platformy, która obraca już 4,9 mln ton zboża.

Cyfrowa giełda powstała w Danii. Jest dostępna również w Rumunii. W sumie korzysta z niej 2,1 tys. rolników i firm. Twórcy Commoditradera zapewniają, że jest bezpłatna, z wyjątkiem wybranych funkcjonalności, np. dostępu do dodatkowych informacji rynkowych i pełnej bazy użytkowników. Płatne jest także badanie jakości zboża. Według Piotra Malickiego, członka zarządu Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych, każde rozwiązanie ułatwiające handel jest korzystne, ale sezon żniwny za pasem, co oznacza, że rolnicy już dawno podjęli decyzję o tym, komu zboże sprzedadzą.

— Już w czerwcu duzi producenci wiedzą, co zrobią ze zbożem, które jeszcze rośnie na polach. Gdzie sprzedadzą zboże, wiedzą też gospodarstwa bez silosów. Nie mając przestrzeni na jego przechowywanie, sprzedają je niemal prosto z kombajnu — mówi Piotr Malicki.

Według Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa zbiory zbóż w Polsce w 2019 r. (łącznie z kukurydzą, prosem i gryką) wyniosły 28,8 mln ton — były o 7 proc. większe niż w 2018 r., ale o 4 proc. mniejsze od średnich zbiorów w latach 2013-17.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Masajło

Polecane