Altus TFI na celowniku KNF za GetBack

opublikowano: 27-07-2018, 18:42

Nie tylko EGB ciąży Altusowi w kontekście relacji z GetBackiem. Nadzór ma wątpliwości co do samych funduszy wierzytelności.

Chcesz być na bieżąco z informacjami na temat Getbacku? Zapisz się na nasz darmowy newsletter.

Piotr Osiecki, szef rady nadzorczej i głowny akcjonariusz Altus TFI
Wyświetl galerię [1/2]

Piotr Osiecki, szef rady nadzorczej i głowny akcjonariusz Altus TFI

KNF wszczęła wobec TFI postępowanie administracyjne w związku z potencjalnym naruszeniem przez Altus TFI obowiązków w zakresie bieżącego nadzoru nad wykonywaniem przez GetBack zarządzania portfelami wierzytelności sekurytyzacyjnych funduszy inwestycyjnych zamkniętych. Chodzi o fundusze Altus TFI, którymi w zakresie windykacji zarządzał GetBack.

"Postępowanie dotyczy wyłącznie sekurytyzacyjnych funduszy inwestycyjnych zamkniętych, w których zlecono zarządzanie spółce GetBack. Jednocześnie informujemy, że względem spółki nie są kierowane wystąpienia dotyczące innych funduszy" - podkreśla Altus TFI.

TFI podkreśla także, ze w ramach postępowania administracyjnego będzie wykazywać, że zarządza wszystkimi funduszami inwestycyjnymi w sposób rzetelny oraz profesjonalny, z zachowaniem najwyższej profesjonalnej staranności, stawiając na pierwszym miejscu interes uczestników funduszy.

Po tym jak GetBack stracił płynność fundusze wierzytelności uruchomione wspólnie przez windykatora i Altus TFI zostały znacząco przecenione. Była to sytuacja podobna do tej z funduszami Trigon TFI.

Altus TFI ma jeszcze inny problem z windykatorem. Obecne władze GetBacku kwestionują transakcję kupna EGB Investments. Fundusze Altusa kupiły spółkę pod koniec 2015 r. za 51 mln zł. Niespełna dwa lata później sprzedały ją GetBackowi za 208 mln zł. Obecne władze GetBacku przeszacowały jednak wartość tego nabytku do niespełna 30 mln zł.

Altus TFI broni jednak ceny sprzedaży.

„Zmiany wprowadzone przez menedżerów pod nadzorem członków rady nadzorczej,desygnowanych przez fundusze Altus TFI, w ciągu roku podniosły wartość spółki EBG kilkukrotnie — co wpłynęło na jej wycenę” — twierdzi Altus TFI.

TFI i windykator prowadzą rozmowy na temat odwrócenia transakcji, ale nie jest to łatwe. Spółki w stanie w jakim była sprzedawana już nie ma. Tuż przed końcem 2017 r. została formalnie połączona z GetBackiem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu