Czytasz dzięki

Ambitne cele Pekao

Wysota Karolina
opublikowano: 27-02-2018, 22:00

Bank pochwalił się dobrymi wynikami za 2017 r. Nowy zarząd ma plany, jak utrzymać wysokie wolumeny w tym roku.

Niewdzięczna jest rola każdego nowego zarządu, kiedy prezentuje wyniki firmy wypracowane przez poprzedników, bo musi je firmować, choć za nie odpowiada. Zazwyczaj trzeba kilku kwartałów, żeby nowe kierownictwo pokazało, na co jest stać. Ale nie zawsze. Zarząd banku, skompletowany latem ubiegłego roku, uważa, że miarodajny dla jego oceny jest już IV kwartał 2017 r., kiedy bank odnotował rekordowy wynik netto ponad 1 mld zł. Skonsolidowany zysk roczny wyniósł 2 475 mln zł i był o 8,6 proc. niż w 2016 r. Michał Krupiński, prezes Banku Pekao, który przejął stery banku po odwołaniu Luigiego Lovaglia w czerwcu ubiegłego roku, zapowiada utrzymanie dwucyfrowego wskaźnika zwrotu na kapitale (11 proc.). Podtrzymuje również wypłatę blisko stu procent zysku banku.

Bank Pekao, kierowany przez Michała Krupińskiego, to jedna z trzech instytucji, która przedstawiła wyniki dziś przed sesją.
Zobacz więcej

Bank Pekao, kierowany przez Michała Krupińskiego, to jedna z trzech instytucji, która przedstawiła wyniki dziś przed sesją. Fot. Marek Wiśniewski

MSP na celowniku

W tym roku bank chce skupić się na dwóch jej obszarach: akwizycji i sprzedaży krzyżowej. Pekao planuje przede wszystkim poszerzyć ofertę kredytową dla małych i średnich firm. MSP to oczko w głowie nowego zarządu, o czym może świadczyć fakt, że tylko tym obszarem zajmuje się jeden z wiceprezesów, wcześniej dyrektor w jednym z oddziałów korporacyjnych Citi

Handlowego. Do potrzeb klienta z tego segmentu ma zostać dopasowana oferta skrojona wcześniej na potrzeby dużych przedsiębiorstw, m.in. rozwiązania z zakresu zabezpieczeń ryzyka walutowego czy usługi leasingowe. W 2018 r. postawi na rozbudowę oferty m.in. o usługi faktoringowe. Drugi obszar, w którym instytucja planuje zintensyfikować swoje działania, to internet.

— Stawiamy na sprzedaż kredytów gotówkowych kanałami online — mówił Marek Tomczuk, wiceprezes odpowiedzialny za bankowość detaliczną Pekao.

W IV kw. 2017 r. co czwarta pożyczka została udzielona przez internet. Bank liczy też na wzrost aktywności użytkowników mobilnych dzięki odświeżonej aplikacji, oddanej do użytku w październiku zeszłego roku. Z bankowości mobilnej korzysta dziś ponad milion jego klientów.

— Pekao jest jednym z dwóch największych banków korporacyjnych w Polsce i ma bardzo silną pozycję w bankowości dla największych firm. Próbuje z tego skorzystać, planując wzrost w segmencie MSP. Czas pokaże, jak będzie wyglądała realizacja tego ciekawego planu — komentuje Andrzej Powierża, analityk Citi Handlowego.

Rekord w hipotekach

W 2017 r. padł rekordowy wynik w kredytach mieszkaniowych. Bank sprzedał hipotek za 9 mld zł. W ujęciu rocznym sprzedaż wzrosła o 33 proc. Obecnie Pekao w ramach pilotażu testuje zdalną sprzedaż kredytów mieszkaniowych. Na razie wideodoradcy podpisali umowy na

blisko 100 kredytów na łączną kwotę około 20 mln zł. — Będziemy rozwijać ten kanał w 2018 r. — zapewnia Marek Tomczuk. Przypomnijmy, że na początku tego roku Pekao poszerzyło ofertę dla klientów detalicznych o Konto Przekorzystne. Plan na ten rok zakłada podpisanie 400 tys. umów na prowadzenie tego rachunku, z czego 80-90 proc. z nowymi klientami.

Private banking

W 2018 r. Pekao będzie rozwijał też bankowość prywatną. To kolejny segment biznesowy, który ma swojego opiekuna w randze wiceprezesa. — Moim celem jest wdrażanie nowych produktów dla klientów zamożnych. Chcę, aby Pekao stał się wzorem dla innych instytucji finansowych — mówi Roksana Ciurysek-Gedir, wiceprezes nadzorująca działalność pionu bankowości prywatnej, która dołączyła do zarządu na początku roku. Wcześniej pracowała w londyńskim biurze Credit Suisse. Jak zapowiada, chce przenieść do Polski zagraniczne standardy. Zacznie od otwarcia biura reprezentacyjnego w Londynie.

— Nie znamy wolumenów i wyników bankowości prywatnej w innych bankach, więc bardzo trudno porównywać osiągnięcia Pekao na tym polu. W odróżnieniu od konkurencji Pekao wyodrębnił ten segment, więc w przyszłości będziemy mogli ocenić, czy nowa strategia przyniosła zwiększenie zyskowności bankowości prywatnej — mówi analityk banku Citi Handlowego. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wysota Karolina

Polecane