AMC zainwestuje w europejski biznes rolny

opublikowano: 15-09-2021, 11:19

Fundusz chce przejąć firmę Spearhead, brytyjskiego producenta m.in. zbóż i ziemniaków, który znaczną część biznesu ma w Polsce.

Fundusz AMC Capital IV, któremu doradza Accession Capital Partners (ACP), w sierpniu informował o inwestycji w polską grupę grupę Inplus-Cenatorium z branży nieruchomości. Teraz wybrał się na zakupy do Wielkiej Brytanii, gdzie siedzibę ma firma Spearhead.

Fundusz zawarł z Paine Schwartz Partners (PCP) umowę zakupu producenta m.in. zbóż i roślin oleistych, warzyw, czy mleka. Spearhead zarządza 83 tys. hektarów gruntów rolnych w Polsce (poprzez firmę Top Farms), Wielkiej Brytanii, Rumunii, Słowacji i Czechach. Finał transakcji jest zależy m.in. od zgody urzędów antymonopolowych. Wniosek w tej sprawie wpłynął do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów 10 września.

— Spearhead idealnie wpisuje się w trend rynkowy „od pola do stołu”, w którym rosnące znaczenie ma pochodzenie żywności oraz pełna transparentność całego łańcucha wartości. Firma w pełni go kontroluje i może wziąć za niego odpowiedzialność. Ponadto zyskuje przewagę konkurencyjną dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii tzw. rolnictwa precyzyjnego, mimo że sektor produkcji rolnej jest postrzegany jako tradycyjny — mówi Przemysław Głębocki, partner zarządzający ACP.

Duży kapitał:
Duży kapitał:
Accession Capital Partners, w którym partnerem zarządzającym jest Przemysław Głębocki, do niedawna działał jako Mezzanine Management. Teraz inwestuje kapitał AMC Capital IV.
Kolarik Andreas

Podkreśla, że spółka może posłużyć jako platforma do konsolidacji branży, więc fundusz chce ją wspierać i w rozwoju organicznym, i w akwizycjach.

– Nie podajemy wartości transakcji, ale już w 2015 r., gdy firmę przejął PCP, osiągała ona 185 mln GBP przychodów. Polska stanowi największą część biznesu grupy – informuje Przemysław Głębocki.

Przekonanie o sukcesie:
Przekonanie o sukcesie:
Mocno wierzymy, że rolnictwo regeneracyjne w połączeniu z najnowszą technologią i najwyższymi standardami bezpieczeństwa żywności jest kluczem do osiągnięcia długofalowego sukcesu — mówi Tomasz Zdziebkowski, prezes firmy Spearhead.
www.robakowskistudio.pl
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane