Ameryka poszła w górę w oczekiwaniu na stopy

Marek Druś
29-01-2008, 00:00

Amerykańskie giełdy zaczęły tydzień od wzrostu indeksów. Optymizm inwestorów to zasługa oczekiwań na kolejne obniżki stóp procentowych. Rozbudziły je grudniowe dane o sprzedaży nowych domów.

Okazało się, że spadła ona najmocniej od 13 lat mimo największej obniżki cen od 1970 r. W całym 2007 r. sprzedaż nowych domów spadła najmocniej w historii. Po publikacji danych prawdopodobieństwo ciecia stóp o 50 punktów bazowych już w najbliższą środę rynek szacował na ponad 80 proc.

Oczekiwanie na obniżkę stóp procentowych zwiększyło popyt na akcje banków. W górę poszły notowania Citi- group, Bank of America i JP Morgan Chase. Z tego samego powodu w górę szły spółki budujące domy, m.in. Centex, Lennar i Hovnanian Enterprises. W grupie spadkowej znalazł się Verizon, największy amerykański telekom, który przedstawił słabsze niż oczekiwano wyniki. Najmocniej przecenionym blue chipem był McDonald’s, który wbrew oczekiwaniom nie zanotował wzrostu sprzedaży w grudniu.

Marek Druś

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / / Ameryka poszła w górę w oczekiwaniu na stopy