Ameryka znów w górę

WST
01-04-2009, 22:07

Środowa sesja na amerykańskich giełdach zaczęła się źle. Widmo bankructwa General Motors, największego w Stanach Zjednoczonych producenta aut i Chryslera, branżowego numeru „3” zdeprymowało inwestorów, którzy pozbywali się akcji w pierwszej fazie notowań.

Zachęcały ich też do tego dane z rynku pracy. Według bowiem raportu ADP Employer Services w sektorze prywatnym ubyło aż 742 tys. miejsc pracy w marcu. To zdecydowanie więcej niż zakładały prognozy.

Po godzinie handlu doszło jednak do zmiany tendencji i do głosu doszła strona popytowa. Wsparły ją dane z rynku nieruchomości oraz o koniunkturze w sektorze wytwórczym. Wskaźnik przyszłych transakcji kupna domów wzrósł w lutym o 2,1 proc. wobec oczekiwanego spadku rzędu 1,6 proc. Niższy od projekcji okazał się również spadek wydatków na inwestycje budowlane. Natomiast indeks ISM wzrósł w marcu do 36,3 pkt. Były to impulsy na które czekali kupujący

W opinii prezydenta Baracka Obamy, najlepszym rozwiązaniem dla katastrofalnej sytuacji w sektorze motoryzacyjnym byłaby szybka upadłość wspomnianych wcześniej gigantów. W takim otoczeniu trudno dziwić się dalszej przecenie akcji General Motors, choć tym razem spadki były już bardziej wyważone. W drugiej części sesji notowania producentów pomagały dane o marcowej sprzedaży. Co prawda znów pokazały ogromny jej spadek (w przypadku GM i Forda ponad 40 proc.) jednak były lepsze od czarnych scenariuszy przyjmowanych przez analityków.

Dane z rynku budowlano-mieszkaniowego pomogły we wzrostach notowań spółek działających w tym segmencie. Wzięciem cieszyły się m.in. papiery Standard Pacific, developera, który gros przychodów generuje w Kalifornii. Powody do zadowolenia mieli też udziałowcy Centex i KB Home.

Ostatecznie pierwsza sesja nowego kwartału zakończona została przez indeks DJ IA wzrostem o 2,01 proc. S&P500 zwyżkował o 1,65 proc., zaś Nasdaq urósł o 1,51 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ameryka znów w górę