Amerykański sen o… seniorach

opublikowano: 21-03-2019, 22:00

W Polsce luksusowe domy spokojnej starości są pieśnią przyszłości, w USA zapotrzebowanie na nie stale rośnie. Jeden zbuduje polska spółka — z udziałem indywidualnych inwestorów

Sektor nieruchomości alternatywnych zaczyna rozwijać się nad Wisłą. W związku ze wzrostem liczby studentów zagranicznych coraz częściej powstają prywatne akademiki. Pomału wzmaga się też zachodni trend otwierania prywatnych ośrodków opieki dla seniorów, bo z roku na rok przybywa osób powyżej 65. roku życia. Luksusowe domy spokojnej starości to jednak u nas rzadkość. Rynek, który w Polsce raczkuje, rozwija się natomiast świetnie za wielką wodą. Okazję postanowiła chwycić polska firma Metropolitan Investment (MI), która realizuje inwestycje z udziałem inwestorów indywidualnych.

Tylko w minionym roku zrealizowaliśmy projekty za ponad 250 mln zł,
pomagając prawie 1 tys. inwestorów osiągnąć wysokie zyski. Rentowność i bezpieczeństwo
zapewniamy dzięki długoletnim umowom najmu z popularnymi sieciami dyskontowymi
— mówi Robert Jaś.
Zobacz więcej

PRAWIE JAK REIT:

Tylko w minionym roku zrealizowaliśmy projekty za ponad 250 mln zł, pomagając prawie 1 tys. inwestorów osiągnąć wysokie zyski. Rentowność i bezpieczeństwo zapewniamy dzięki długoletnim umowom najmu z popularnymi sieciami dyskontowymi — mówi Robert Jaś. Fot. ARC

— Umożliwiamy inwestowanie w nieruchomości komercyjne — do niedawna dostępne jedynie dla dużych instytucji finansowych, np. funduszy emerytalnych i inwestycyjnych. Inwestorzy mogą kupić udział w realizowanych przez nas projektach. Nasza firma projektuje, buduje, komercjalizuje wybudowane obiekty i zarządza nimi — mówi Robert Jaś, współzałożyciel MI i prezes amerykańskiej spółki córki w Miami.

Luksusy w Palm Beach

Właśnie na Florydzie, w miejscowości Tequesta w hrabstwie Palm Beach, firma planuje stworzyć pierwszy kompleks dla seniorów.

— Będzie miał 124 apartamenty. Trzon biznesowy to 81 pokoi dla osób starszych, jednak niewymagających stałej opieki. W pozostałych pomieszczeniach zamieszkają seniorzy potrzebujący ciągłego nadzoru — mówi Robert Jaś.

Budynek, pozbawiony barier architektonicznych, będzie miał basen, kino, wyodrębnioną strefę relaksu i rehabilitacji, a mieszkańcy będą mieli do dyspozycji usługi, m.in sprzątanie i fryzjera, zajęcia aktywizujące i wizyty lekarskie.

— To projekt typu „independent living”. W Polsce tego rodzaju obiekty praktycznie nie istnieją, a w Stanach są niesamowicie popularne — mówi Robert Jaś.

Dotychczasowe inwestycje MI to m.in. galerie handlowe, obiekty handlowo-usługowe. Firma oferuje też apartamenty na wynajem i pokoje w prywatnych akademikach o podwyższonym standardzie, np. niedawno otwartym Gdańskim Harwardzie.

— Nasza najnowsza inwestycja w Stanach Zjednoczonych będzie miała identyczny model biznesowy — mówi szef amerykańskiej spółki MI.

Apetyt na więcej

Partnerami polskiej spółki są dwie amerykańskie firmy: AgeWell Living i Masterpiece Living. Pierwsza będzie zarządzać obiektem, druga wprowadzi know-how w opiece nad osobami starszymi.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— Całkowity koszt realizacji wyniesie 51 mln USD. Z naszych badań wynika, że średni rynkowy poziom wynajęcia tego typu ośrodków wynosi 89 proc. Naszą przewagą jest jednak fakt, że w nie ma ich w najbliższej okolicy. Dlatego liczymy na osiągnięcie 93 proc. w ciągu 6-12 miesięcy od zakończenia budowy. Zakładając, że przychody wyniosą około 9 mln USD rocznie, można wycenić obiekt na 65 mln USD — przewiduje prezes Metropolitan Investment w Miami.

Firma nie zamierza poprzestać na jednej inwestycji za oceanem.

— Razem z amerykańskimi partnerami planujemy stworzyć markę MI senior living i pod tym szyldem budować sieć ośrodków dla seniorów w USA. Ze zdobytym doświadczeniem chcemy wrócić do Polski i wybudować nad Wisłą obiekty na amerykańskim poziomie — mówi Robert Jaś.

OKIEM EKSPERTA

Inwestycje przyszłości

MIRA KANTOR-PIKUS, dyrektor odpowiedzialna za inwestycje alternatywne w dziale rynków kapitałowych Cushman & Wakefield

W Stanach Zjednoczonych „senior-housing” jest najatrakcyjniejszym dla inwestorów i wciąż rozwijającym się segmentem rynku nieruchomości. Nad Wisłą luksusowe ośrodki dla seniorów to na razie rzadkość. Pod względem oferowanego standardu Polska znacznie odbiega od USA i Europy Zachodniej. W naszym społeczeństwie ośrodki dla osób starszych nadal postrzegane są jako domy starców. Brakuje w nich pomieszczeń rehabilitacyjnych na wysokim poziomie, a rozrywka sprowadza się najczęściej do sali z telewizorem. Główną przyczyną są niskie emerytury i poziom życia starszych Polaków. Wynajęcie apartamentu w ośrodku z podstawową opieką kosztuje 3-4 tys. zł miesięczne, natomiast pokój z intensywną asystą to wydatek rzędu 7-8 tys. zł. Za 5-10 lat inwestycji w luksusowe obiekty dla seniorów będzie jednak więcej. Obecnie złote czasy przeżywają biurowce i magazyny. Rynek powierzchni handlowych wydaje się natomiast wystarczająco nasycony, więc deweloperzy coraz częściej spoglądają w kierunku alternatywnych inwestycji, takich jak mieszkania na wynajem, domy studenckie i lokale w systemie coliving. Niektórzy myślą również o tzw. mieszkaniach serwisowanych, m.in. dla osób starszych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Masajło

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu