Amerykańskie giełdy ponownie rosły

opublikowano: 25-04-2013, 22:08

Czwartek przyniósł kolejną poprawę nastrojów na Wall Street, co pomogło w piątej z rzędu zwyżce wskaźnika S&P500.

Tym razem do zakupu akcji zachęciły inwestorów doniesienia z rynku pracy oraz kilka optymistycznych raportów kwartalnych. Ostetnie godziny sesji nie były jednak spokojne, a przez moment wydawało się nawet, że indeksy zejdą pod kreskę.

Ostatecznie jednak, po zrywie na finiszu indeks DJ IA zyskał 0,17 proc. Wskaźnik S&P500 rósł o 0,40 proc. zaś Nasdaq zwyżkował o 0,62 proc.

Liczba osób po raz pierwszy ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych spadła w ubiegłym roku o 16 tys. i zdecydowanie była lepsza od oczekiwanej przez specjalistów. Również liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku okazała się niższa niż prognozy.

Dodatkowym wsparciem dla byków była informacja, że w pierwszym kwartale wzrost gospodarczy na Wsypach Brytyjskich był wyższy niż zakładano, co zmniejszyło obawy o trzecie dno recesji. Handlujący dyskontowali również oczekiwania na obniżkę stóp procentowych podczas najbliższego posiedzenia ECB, które ma się odbyć 2 maja.
Inwestorzy skupiali również swoją uwagę na spółkach publikujących sprawozdania kwartalne. Na ogół były dosyć obiecujące.

Większości firm udaje się przebić medianę prognoz analityków, co jest bardzo dobrym sygnałem  - ocenia Peter Jankovskis, współzarządzający inwestycjami w Lisle.

Jak na razie aż 74 proc. raportów była lepsza niż spodziewali się analitycy w przypadku poziomu zysków, jednak 55 proc. nie zdołało zreazlizować odpowiednio wysokich przychodów, które sprostałyby projekcjom. Do tego zysk spółek z S&P500 spadł o 1,1 proc. w pierwszych trzech miesiącach tego roku, co sygnalizuje, że może to być pierwszy spadkowy kwartał od 2009 r.

O ponad 14 proc. zwyżkował kurs papierów Cliffs Natural. Wynik netto spółki wyniósł w przeliczeniu na akcję 66 centów i spadł w porównaniu z analogicznym okresem 2012 r., z poziomu 2,63 USD. Okazał się jednak zdecydowanie wyższy od prognoz, których średnia wyniosła 33 centy.

Drożały też walory UPS. Druga pod względem wielkości spółka kurierska na świecie również zdołała wypracować wyniki lepsze niż zakładano. Identycznie było w przypadku Dow Chemical, największego w Stanach Zjednoczonych koncernu chemicznego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu