Analitycy: ceny miedzi mogą jeszcze wzrosnąć

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 29-05-2006, 10:24

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie mogą wzrosnąć w ciągu najbliższego roku nawet o 50 proc. z powodu nie słabnącego popytu ze strony funduszy hedgingowych i producentów kabli, który przewyższa podaż metalu - oceniają analitycy Sucden U.K. Plc.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie mogą wzrosnąć w ciągu najbliższego roku nawet o 50 proc. z powodu nie słabnącego popytu ze strony funduszy hedgingowych i producentów kabli, który przewyższa podaż metalu - oceniają analitycy Sucden U.K. Plc.

Ceny miedzi w Londynie wzrosły w tym toku o 87 proc. do 8.800 USD za tonę 11 maja, bo fundusze spekulacyjne wzmogły zakupy surowców, spodziewając się wyższych stóp zwrotu niż z akcji i obligacji.

"Globalne dostawy miedzi mogą nie rosnąć na tyle szybko, aby zaspokoić rosnący popyt" - ocenia Jeremy Goldwyn, szef działu analiz surowców przemysłowych w Sucden.

"Nie byłbym wcale zdziwiony, gdyby ceny miedzi osiągnęły poziom 9.000 USD, 10.000 lub nawet 12.000 USD w ciągu następnych 6, 9 lub 12 miesięcy" - dodaje.

Miedź w dostawach trzymiesięcznych na giełdzie metali LME w Londynie kosztowała w piątek 8.230 USD za tonę, o 7 proc. mniej od notowanego w tym miesiącu rekordu.

Z analiz wynika, że globalny popyt na miedź w I kwartale tego roku wzrósł co najmniej o 5 proc. wobec analogicznego okresu ub. roku.(

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Analitycy: ceny miedzi mogą jeszcze wzrosnąć