Analitycy kreują rzeczywistość...

Kamil Zatoński
opublikowano: 21-04-2008, 11:04

...czy może medialne spółki robią zasłonę dymną? Najpierw specjaliści Wood&Co. spekulowali, że Agora przejmie Bankiera, teraz Merrill Lynch sugeruje, że TVN wchłonie platformę cyfrową N. Tymczasem przedstawiciele obu giełdowych firm nie mają pojęcia, skąd się biorą te informacje.

W ubiegłym tygodniu analitycy czeskiego biura Wood&Co. we wnioskach ze spotkania z Markiem Sową, prezesem Agory, napisali, że spółka jest zainteresowana przejęciem kontroli nad portalem finansowym Bankier.pl. Padła nawet kwota, którą koncern byłby w stanie wydać na przejęcie (130 mln zł). Już jednak dzień później specjaliści łagodzili ton swojego komentarza: napisali, że to była tylko ich opinia, nie poparta potwierdzeniem ze strony Agory. Rzecznik spółki dementowała informacje, przyznając jednak, że firma interesuje się segmentem serwisów finansowych.

Z kolei według raportu ekspertów Merrill Lynch,  cytowanego przez sobotnią „Gazetę Wyborczą”, „TVN szuka bliższego związku z platformą N za pośrednictwem zakupu”. Dzieje się tak dlatego, że rozbudowa własnych kanałów tematycznych przez Polsat może doprowadzić do wykluczenia konkurencyjnych programów, produkowanych przez TVN, z oferty Cyfrowego Posatu. „Nie jest jasne, dlaczego bezpośrednia inwestycja w N ma poprawić współpracę między stacjami a platformą (…) Zakup N nie jest dobrym rozwiązaniem” – uważają analitycy ML.

Właścicielem platformy N jest Grupa ITI, główny akcjonariusz TVN. W 2007 r. przychody N wyniosłay 96,7 mln zł, a strata EBITDA ponad 168 mln zł. Platforma miała na koniec roku 300 tys. klientów (wobec 2,1 mln abonentów Cyfrowego Polsatu).

Na łamach „GW” rzecznik TVN mówi, że nie wie, skąd wzięły się takie informacje w raporcie Merrill Lynch. Przyznaje jednak, że spółka od dawna mówi, że ze strategicznego punktu widzenia mariaż stacji z platformą byłby dobrym rozwiązaniem.

Przypomnijmy, ze 2 lata temu TVN odkupił od swojego głównego akcjonariusza udziały w Grupie Onet.pl.

O godz. 10.50 akcje TVN wyceniano na 22,43 zł, po spadku o 1,6 proc. Agora traci 1,5 proc. (41,52 zł).

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Analitycy kreują rzeczywistość...