Analitycy nie oczekują zmiany trendu na giełdzie

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 11-07-2007, 00:00

Analitycy prognozują korektę i kontynuację. Rządowy kryzys nie zabije rynku akcji. W dłuższym terminie może nawet go wzmocnić.

Specjaliści spodziewaja się, że główne indeksy w tym roku co najmniej utrzymają swą wartość.

Analitycy prognozują korektę i kontynuację. Rządowy kryzys nie zabije rynku akcji. W dłuższym terminie może nawet go wzmocnić.

Na scenie politycznej zawrzało, a na giełdzie dominował wczoraj kolor czerwony. Nie oznacza to jednak paniki z powodu kolejnych zawirowań politycznych. Zdaniem analityków, wtorkowych spadków na GPW nie wywołała dymisja wicepremiera Andrzeja Leppera.

— Od poniedziałku mamy na giełdzie realizację zysków. Szczególnie widać to po spółkach surowcowych, które wcześniej były filarami wzrostów. Nie łączyłbym korekty z kryzysem rządowym. Inwestorzy już wielokrotnie udowodnili, że nie wzruszają ich zawirowania polityczne. Wiadomość o przedterminowych wyborach mogłaby nawet wywołać wzrosty, bo dałaby nadzieję na stworzenie lepszego rządu — mówi Mirosław Saj, analityk BISE.

Według Rafała Salwy, niezależnego analityka, napięta sytuacja polityczna jest tylko pozornie ryzykowna. Jeśli dojdzie do wyborów, to partie populistyczne (LPR, Samoobrona) zostaną zmarginalizowane. Byłaby to więc dobra informacja, utrzymująca rynek w trendzie wzrostowym, przynajmniej do ogłoszenia wyników wyborów.

Korekta musi być

Polityka, polityką, a korekta korektą. Głębszej przeceny nie było od maja ubiegłego roku. Od tego czasu podstawowe indeksy rosły w tempie dwucyfrowym. Do korekty na rynku akcji może dojść niekoniecznie ze względu na politykę.

— Do końca roku trend wzrostowy powinien być kontynuowany. Nowe rekordy to tylko kwestia czasu. Ale mocna korekta jest możliwa — uważa Maciej Bobrowski, analityk BDM.

Inwestorzy rozpoczęli poszukiwanie spółek bardziej odpornych na ewentualne tąpnięcia.

— Bez głębszej korekty, o 10-15 proc., się nie obejdzie. Wszyscy mają świadomość, że jest drogo i dlatego poszukują spółek defensywnych — mówi Mirosław Saj, analityk BISE.

Ale w wakacje powinno być jeszcze w miarę spokojnie.

— W lipcu i sierpniu raczej nie dojdzie do większych spadków indeksów, najwyżej kilkuporcentowych. Wrzesień i częściowo październik może upłynąć pod znakiem korekty, nawet do 20 proc. — przewiduje Dariusz Nawrot, analityk BM BPH.

Cykle olimpijskie

Analitycy uważają jednak, że tendencja wzrostowa nie jest zagrożona.

— Na koniunkturę patrzę z perspektywy cykli olimpijskich. Ten rok będzie jeszcze dobry, ale w przyszłym może dojść do pewnego wyhamowania. Po olimpiadzie w Chinach tamtejsza gospodarka pewnie zwolni. W kolejnych latach impulsem do szybkiego rozwoju także staną się imprezy sportowe. Najpierw mistrzostwa świata w piłce nożnej w RPA, później EURO 2012 w naszym kraju, a następnie olimpiada zimowa w Rosji. Wszędzie będą potrzebne ogromne inwestycje — mówi Wojciech Szymon Kowalski, analityk Biura Analiz i Koniunktur WS Kowalski.

Typy 2007

Analitycy mają też swoje typy na drugą połowę roku.

— Nadal w modzie będą spółki budowlane, ale nie wszystkie. Docenione zostaną tylko najlepsi. Wzięciem powinny cieszyć się spółki handlowe, nastawione na konsumentów indywidualnych. Uważałbym na inwestorów, którzy pojawiają się w spółkach o kiepskiej kondycji, obiecując gruszki na wierzbie — dodaje Wojciech Szymon Kowalski.

Pierwsza połowa roku należała do branży chemicznej, w drugiej części odkryciem może być sektor IT.

— W tej chwili trudno znaleźć niedowartościowany sektor. Na tle pozostałych dość atrakcyjnie może wyglądać branża informatyczna — mówi Maciej Bobrowski.

Co z gigantami?

— Wysokie kursy ropy oraz miedzi powinny sprzyjać notowaniom KGHM, PKN Orlen, Lotosu. Prokom i TP mają stosunkowo niskie wskaźniki P/E i P/BV oraz duże możliwości rozwoju — uważa Rafał Salwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy