Analiza

Artur Szymański
opublikowano: 30-11-2001, 00:00

Elektrim. Na początku czwartkowych notowań akcje Elektrimu znów zyskały na wartości. Według analityków BM BPH, wzrost ten wynika ze zmiany decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) w sprawie sprzedaży Elektrimu Kable. Dzięki środowej decyzji UOKiK może się przesunąć w czasie kwestia problemów z płynnością Elektrimu. Spółka kończyła jednak sesję 2,21-proc. stratą.

UOKiK w środę po postępowaniu odwoławczym zgodził się na nabycie Elektrimu Kable przez Krakowską Fabrykę Kabli. Decyzja ta może być kluczowa dla spółki matki, czyli Elektrimu. Wobec zbliżającego się terminu (15 grudnia br.) realizacji opcji put przez obligatariuszy, finalizacja transakcji sprzedaży ponad 70-proc. pakietu akcji EK zwiększy bezpieczeństwo finansowe Elektrimu.

Zgodnie z ustaleniami dokonanymi pomiędzy stronami ostateczna cena za pakiet będący w posiadaniu Elektrimu została ustalona co najmniej na 100 mln USD (407,32 mln zł). Obecnie pomiędzy KFK i Elektrimem nie ma formalnej umowy, jednak należy oczekiwać, że transakcja zostanie przeprowadzona w krótkim terminie, a ostateczna cena będzie nie niższa niż właśnie 100 mln USD.

Analitycy BM BPH podkreślają, że obecnie sytuacja operacyjna Elektrimu Kable jest dużo lepsza niż na początku roku. Transakcja sprzedaży akcji EK w sposób bezpośredni poprawi płynność płatniczą Elektrimu. Spółka matka spłaciła 21 listopada kredyt bankowy, którego zabezpieczeniem był pakiet akcji Elektrim Kable. 10 grudnia Elektrim powinien otrzymać drugą transzę płatności za sprzedawane zgodnie z wrześniową umową z Vivendi aktywa telefonii stacjonarnej wysokości 289 mln EUR.

Ewentualna konieczność wykupu wszystkich wyemitowanych obligacji zamiennych może pochłonąć łącznie 484 mln euro.

— Jest bardzo prawdopodobne, że nawet jeżeli Elektrim do tego czasu nie dokona restrukturyzacji zadłużenia krótkoterminowego, to nie będzie miał problemów z uzyskaniem krótkoterminowego finansowania pomostowego. W związku z tym ryzyko utraty płynności płatniczej przez spółkę istotnie maleje. W horyzoncie krótko- i średnioterminowym należy oczekiwać wzrostu kursu akcji spółki — napisali w raporcie analitycy BM BPH.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu