Ancyparowicz: luzowanie nie jest potrzebne

opublikowano: 14-12-2015, 08:20

Większe luzowanie polityki monetarnej nie spowoduje przyspieszenia wzrostu, bo decyzje dotyczące inwestycji nie zależą jedynie od kosztów pożyczania, uważa Grażyna Ancyparowicz, wymieniana jako kandydatka do przyszłej RPP.

Ancyparowicz jest obok Jerzego Żyżyńskiego drugą osobą, która ujawniła, że rozmawiano w nią w sprawie zasiadania w Radzie Polityki Pieniężnej. Wszystkich członków Rady powoła PiS. Kontrakty FRA wskazują, że rynek spodziewa się obniżenia stóp procentowych o co najmniej 0,25 proc. w ciągu następnego półroczna przez nową RPP . 

Grażyna Ancyparowicz
Filip Blazejowski/FORUM

Ancyparowicz, która wykłada na Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach, uważa, że wzrost gospodarczy Polski w ostatnich latach był głównie rezultatem zmian metodologii szacowania Produktu Krajowego Brutto, zmian kursów walutowych i rosnącego zadłużenia. W jej ocenie, dane ukrywają w rzeczywistości niewielki wzrost.

- Drepczemy w miejscu – powiedziała.

Ancyparowicz powiedziała, że przyspieszenie wzrostu rząd może osiągnąć realizując program wsparcia małych i średnich firm. Sprzeciwiła się jakiemukolwiek bezpośredniemu zaangażowaniu banku centralnego w rządowe projekty. W jej ocenie, dalsze luzowanie polityki monetarnej z pewnością osłabiłoby rentowność banków komercyjnych, które jako instytucje publicznego zaufania powinny działać w stabilnych warunkach.

- Misją banku centralnego jest stabilność waluty, Narodowy Bank Polski wypełniał tą misję co najmniej od 2000 roku, choć nie zawsze z powodzeniem – powiedziała Ancyparowicz. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane