Ani IT, ani energia

Paweł Zielewski, Marek Druś
opublikowano: 05-05-2005, 00:00

Fatalne nastroje wsród inwestorów sprawiły, że Macrosoftowi i Polish Energy Partners trudno mówić o sukcesie emisji.

Obie spółki ledwie zdołały sprzedać niezbędne minima. W lepszej sytuacji jest Macrosoft, w którym inwestorzy objęli i opłacili 55 proc. oferowanych w publicznej subskrypcji 170 tys. akcji serii H.

To wystarczyło jednak, by emisja papierów doszła do skutku — poinformowała spółka. 

Nieco ponad połowa

—  Objętych i w pełni opłaconych z oferowanej emisji zostało 94 314 akcji serii H, co stanowi 55 proc. oferowanej emisji — tłumaczył zarząd Macrosoftu w wieczornym komunikacie.

Cena emisyjna akcji serii H Macrosoftu wynosiła 22,20 zł. Widełki cenowe wynosiły 22– –26 zł. Spółka zapowiadała, że pozyskane z emisji środki przeznaczy na rozwój technologii i inwestycje w spółki zależne.

Tylko mali

W gorszym położeniu znalazł się Polish Energy Partners (PEP). Spółka sprzedała łącznie ledwie 43 proc. z oferowanych 10,6 mln akcji.

Inwestorzy instytucjonalni zapisali się na zaledwie 29 proc. papierów, które znalazły się w przeznaczonej dla nich transzy. To właśnie z powodu tak nikłego zainteresowania emisja skończyła się, jak skończyła. Tym razem nie zawiedli mali inwestorzy, którzy byli skłonni kupić ponad 41 proc. więcej akcji, niż im zaoferowała spółka.

Publiczna sprzedaż akcji PEP trwała od 25 kwietnia do wczoraj. Wprowadzający oferowali wspomniane 10,6 mln akcji w dwóch transzach.

W transzy indywidualnej znalazło się 2,1 mln akcji. W transzy instytucjonalnej — 8,8 mln akcji. Widełki cenowe wynosiły 7,80-8,80 zł. Cena sprzedaży wynosiła 7,80 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Zielewski, Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu