ANR sprzedaje zabytki

MAS
16-03-2011, 15:05

W ciągu najbliższego tygodnia Agencja Nieruchomości Rolnych ogłosi przetargi nieograniczone na dwa obiekty zabytkowe, w pierwszym półroczu na sprzedaż zostaną wystawione kolejne zabytkowe nieruchomości.

W piątek, 18 marca. licytowany będzie XIX-wieczny dwór w Jarosławkach (województwo wielkopolskie), który został wyceniony na 447 tys. zł. Nieruchomość jest objęta ochroną konserwatora, ale nie jest wpisana do rejestru zabytków. Zaledwie 4 dni później będzie okazja do nabycia zespołu pałacowo-parkowego w Gaju Małym, również w Wielkopolsce. Nieruchomość o powierzchni 5,1 ha została wyceniona na ok. 1,6 mln zł. Jest to XIX- wieczny pałac wraz z parkiem, w którym znajduje się ponad 40 gatunków drzew i krzewów. Ciekawostką są umieszczone w niszach elewacji pałacu kopie antycznych rzeźb (Heraklesa, Dionizosa). Nad bramą zaś znajduje się rzeźba przedstawiająca Apolla. Nabywca będzie mógł skorzystać z 50 proc. obniżki ceny po spełnieniu warunków, określonych w ogłoszeniu o przetargu.
W najbliższym czasie na sprzedaż zostaną wystawione kolejne architektoniczne
perełki. Jedną z nich jest bez wątpienia Pałac w Ławicy (województwo dolnośląskie). Ten XVIII-wieczny obiekt ma trzy kondygnacje. Wybudowano go z kamienia i cegły. We wnętrzu zachowała się ozdobna stolarka drzwiowa, sztukaterie oraz piec w sali reprezentacyjnej. Na 17-hektarowej działce znajduje się także zabudowa folwarczna, m.in. obory, gołębnik, stodoła i magazyn. Cena nieruchomości to 2,71 mln zł. Przetarg odbędzie się jeszcze w I połowie 2011 r. Kolejnym ciekawym zabytkiem jest Pałac w Pyszczynie z XIX w. Pałac wraz z parkiem zajmują powierzchnię 2,3 ha i zostały wycenione na ok. 2,25 mln zł. Przetarg planowany jest na wiosnę 2011 r. W 2010 r. ANR sprzedała 29 obiektów zabytkowych za łączną kwotę prawie 81 mln zł. Dzięki temu pałace, dwory i parki mają szansę odzyskać swój dawny blask.

Zespół pałacowo-parkowo w Gaju Małym.
Wyświetl galerię [1/4]

Zespół pałacowo-parkowo w Gaju Małym.


Zapraszamy do obejrzenia galerii zabytkowych obiektów, które wkrótce trafią do sprzedaży.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAS

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / ANR sprzedaje zabytki