Antidotum na brak kapitału

opublikowano: 12-07-2016, 22:00

Szukasz funduszy na rozruch? Start-upy niebawem będą mogły korzystać z trzech instrumentów, które dają pieniądze na rozwój młodego biznesu

Bez finansowania z zewnątrz większość ciekawych pomysłów biznesowych nie ma szans na przetrwanie. Z tego problemu doskonale zdają sobie sprawę przedsiębiorcy, których firmy ze względu na wczesną fazę rozwoju nie budzą jeszcze zainteresowania funduszy venture capital. Na rynku trzeba więcej instrumentów, które będą wypełniać lukę finansowania innowacyjnych projektów między etapem zasiewu (seed) a fazą podwyższonego ryzyka. Dlatego przedsiębiorcy już niebawem będą mogli skorzystać z trzech takich programów. Organizacją naborów i przyjmowaniem zgłoszeń zajmie się Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

Zobacz więcej

Euro, banknoty

Bloomberg

Fundusz po raz drugi

W poniedziałek rządowa agencja ogłosiła drugą edycję instrumentu, który swoją premierę miał trzy lata temu i cieszył się pozytywnym odzewem wśród przedsiębiorców. To Fundusz Pożyczkowy Innowacji (FPI), który w nowej unijnej perspektywie będzie finansowany z poddziałania 3.1.3 programu Inteligentny Rozwój (POIR). W jego ramach młoda firma może ubiegać się o udzielenie pożyczki w kwocie od 200 tys. zł do 2 mln zł. Pieniądze dają inwestorzy prywatni, tj. anioły biznesu lub fundusz podwyższonego ryzyka typu venture capital. Przyjmowanie wniosków o udzielenie pożyczki rozpocznie się już 18 lipca (końcowy termin naboru nie został wyznaczony).

— Celem funduszu jest finansowanie innowacyjnych projektów znajdujących się na wczesnym etapie rozwoju. Po szerokich konsultacjach opracowany został mechanizm — dźwignia finansowa, która pozwoli młodym przedsiębiorcom na pozyskanie funduszy i płynne przejście z etapu zalążkowego do fazy wzrostu. Co ważne, wysokość pożyczki nie może przewyższać równowartości kwoty pozyskanej od inwestora prywatnego w drodze emisji udziałów lub akcji — podkreśla dr Michał Bańka, dyrektor departamentu instytucji wsparcia otoczenia biznesu w PARP. Każdy złoty zainwestowany przez fundusz typu venture capital lub anioła biznesuumożliwia więc pozyskanie przez spółkę 1 zł kapitału oferowanego przez PARP. Oprocentowanie pożyczki jest stałe i wynosi 5 proc. rocznie.

— Uzyskanie wsparcia nie wymaga twardych zabezpieczeń w postaci np. hipoteki. Przedsiębiorca jest zobowiązany tylko do wystawienia weksla in blanco wraz z deklaracją wekslową i okazania aktu notarialnego o dobrowolnym poddaniu się egzekucji, który zabezpieczy właściwe wydatkowanie pieniędzy — tłumaczy Michał Bańka.

Wnioski o wsparcie ocenią specjaliści z PARP i niezależni eksperci od rynku kapitałowego. Kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów w tej edycji wynosi 106 mln zł.

Starter i Biznest

W tym półroczu wystartują jeszcze dwa programy rządowej agencji, które dają start-upom szansę na zdobycie kapitału. Pierwszy z nich to „Starter”, czyli poddziałanie 3.1.1 POIR. Finansowe wsparcie dla młodych firm będzie tu udzielane przez pośredników finansowych, którzy posiadają odpowiednie kontakty, doświadczenie i kompetencje. Te czynniki mają dać start-upom tzw. smart money i zwiększyć szanse na komercyjny sukces przedsięwzięć. Koordynacją długoletnich projektów wsparcia dla firm zajmą się fundusze zalążkowe i venture capital. Wsparcie na jedną inwestycję może wynieść od 200 tys. zł do nawet 3 mln zł. Kolejna opcja to pieniądze od aniołów biznesu.

Temu ma służyć poddziałanie 3.1.2 POIR, czyli „Biznest” — instrument kapitałowy o podobnym charakterze jak opisany wyżej „Starter”. Działania te mają się wzajemnie uzupełniać. „Biznest” ma być swoistym pomostem między finansowaniem zasiewowym a fazą, w której innowacyjne przedsiębiorstwa byłyby już atrakcyjne dla kapitału oferowanego przez aniołów biznesu. Rolę pośredników finansowych w tym instrumencie pełnić będą wehikuły aniołów biznesu, które zainwestują w początkujące przedsiębiorstwa pieniądze swoje i publiczne.

Pośrednicy zajmą się wyszukiwaniem młodych firm opartych na innowacyjnych pomysłach, a następnie będą zachęcać inwestorów prywatnych do ich finansowania. Warunek — w przedsięwzięcie musi zaangażować się co najmniej dwóch aniołów biznesu. Wysokość pojedynczej inwestycji to minimalnie 200 tys. zł, natomiast górny pułap wynosi 4 mln zł.

Instrumenty PARP z dofinansowaniem na rozwój start-upów

Poddziałanie 3.1.1 „Inwestycje w innowacyjne start-upy — Starter” programu operacyjnego Inteligentny Rozwój

Poddziałanie 3.1.2 „Inwestycje grupowe aniołów biznesu w MSP — Biznest” programu operacyjnego Inteligentny Rozwój

Poddziałanie 3.1.3 „Fundusz Pożyczkowy Innowacji” programu operacyjnego Inteligentny Rozwój

Firmy MŚP nienotowane na giełdzie, które prowadzą działalność krócej niż 7 lat od pierwszej sprzedaży produktu/usługi

Mikro- i małe firmy w formie spółki kapitałowej posiadające umowę z inwestorem kapitałowym

Fundusze zostaną dokapitalizowane kwotą od 20 do 40 mln zł. Pojedyncza inwestycja kapitałowa: 200 tys. zł — 3 mln zł

Sieci aniołów biznesu mogą wnioskować o wsparcie od 30 do 50 mln zł. Pojedyncza inwestycja kapitałowa: 200 tys. zł — 4 mln zł

Najbliższy nabór: od 18 lipca (nie ma wyznaczonej daty zamknięcia naboru): budżet 106 mln zł |Wielkość pojedynczej pożyczki: 200 tys. zł — 2 mln zł

Finansowanie innowacyjnej działalności przedsiębiorstw z wykorzystaniem kapitału podwyższonego ryzyka

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu