Antypody najdroższe dla biznesmenów

opublikowano: 02-08-2013, 00:00

Średni koszt podróży służbowej to równowartość ponad 10 tys. zł. Na szczęście wojaże tanieją

Australijskie Brisbane znalazło się na czele listy najdroższych miast dla podróżujących służbowo. Co ciekawe, pierwsza piątka zdominowana została przez reprezentantów Antypodów — wynika z najnowszego raportu opracowanego przez Concur, firmę dostarczającą rozwiązania związane z podróżowaniem i zarządzaniem kosztami dla przedsiębiorstw.

Zobacz więcej

DALEKO I DROGO: Podróż służbowa na Antypody to spory wydatek dla firm – nie tylko z powodu odległości, ale też kosztów zakwaterowania. Najdrożej wypada nocleg w Brisbane, gdzie sporo trzeba też zapłacić za taksówkę czy autobus. [FOT. ISTOCK]

By określić, jak biznes wydaje pieniądze na podróże służbowe, autorzy raportu przeanalizowali wydatki za ubiegły rok o wartości 50 mld USD. Pod uwagę brane były m.in. koszty związane z zakwaterowaniem, posiłkami, rozrywką oraz transportem.

Według raportu, łączna wartość wydatków na T&E(Travel and Entertainment) w ujęciu globalnym obniżyła się w 2012 r. o 4,5 proc. względem 2011 r. — z czego największy spadek odnotowano w IV kwartale. Średnie koszty podróży służbowej wyniosły 3244 USD na kwartał wobec 3397 USD w 2011 r.

Spośród kluczowych kosztów służbowych wojaży największe oszczędności przyniosło jedzenie — spadek wyniósł 11,1 proc. Biznes zaoszczędził też na wynajmie samochodów (— 9,1 proc.) i opłatach lotniczych (— 8,2 proc.), a najmniej na hotelach — koszty zakwaterowania zmalały tylko o 3,8 proc.

Według „Expense IQ Report”, średni koszt wyjazdu służbowego do Brisbane wyniósł 547,53 USD na osobę. Koszty wywindowało zakwaterowanie — za jeden nocleg podróżujący służbowo musieli zapłacić średnio aż 305 USD. Wiceliderem zestawienia została stolica Japonii.Podróż służbowa do Tokio średnio kosztowała pracodawcę 540,9 USD na osobę.

Ostatnie miejsce na podium przypadło największemu miastu Australii. Odwiedzenie Sydney kosztowało średnio w minionym roku 524 USD. Tuż za nim znalazła się inna metropolia z piątego kontynentu — położone na zachodnim wybrzeżu Perth.

Koszt wizyty służbowej w tym mieście to 520 USD. Do pierwszej dziesiątki rankingu zakwalifikowało się jeszcze jedno miasto z Antypodów — Melbourne. Najdroższym europejskim miastem dla wyjeżdżających służbowo jest Londyn, który znalazł się na piątym miejscu rankingu z wynikiem 516,5 USD. Stolica Wysp Brytyjskich jest liderem rankingu najczęściej odwiedzanych służbowo miast świata. Wyprzedziła Szanghaj i Singapur.

Drogie okazały się też Sztokholm, Zurich, Nowy Jork i Paryż, który zamyka czołową dziesiątkę. Stolica Francji wyprzedziła Dubaj.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, BUSINESSINSIDER

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu