Antywirusy są bezradne

opublikowano: 02-01-2013, 00:00

Cyberprzestępcy okazują się sprytniejsi od producentów oprogramowania antywirusowego.

Firma Imperva, specjalizująca się w rozwiązaniach służących bezpieczeństwu krytycznych aplikacji biznesowych, przetestowała skuteczność ponad 40 różnych płatnych i bezpłatnych produktów antywirusowych pod kątem wykrywalności nowych wirusów. Co wykazało trwające sześć tygodni badanie? Ano to, że tylko 5 proc. rozwiązań antywirusowych jest w stanie wykryć od razu wcześniej nieskatalogowane wirusy.

Wiele antywirusów potrzebowało nawet miesiąca (od pierwszego skanowania), by zaktualizować swoje bazy sygnatur. Co równie ciekawe, niektóre darmowe rozwiązania wypadły znacznie lepiej niż płatne. Mimo niedoskonałości rozwiązań antywirusowych Amichai Shulman, dyrektor technologiczny Impervy, nie zaleca ich całkowitego wyeliminowania.

— Zamiast tego zespoły zajmujące się w firmach bezpieczeństwem powinny koncentrować się na wykrywaniu zachowań odbiegających od normy — takich jak ogromna szybkość dostępu czy duża liczba pobrań — i dostosować do tego strategię bezpieczeństwa, inwestując w nowoczesne rozwiązania, które sprostają współczesnym zagrożeniom — radzi Amichai Shulman.

W ostatnich miesiącach szczególnie głośno było o zjawiskuo nazwie ransomware. Z grubsza chodzi o to, że szkodliwa aplikacja blokuje komputery, a ich odblokowanie odbywa się po zapłaceniu okupu. Aby skłonić ofiary do uiszczenia opłaty, cyberprzestępcy często stosują zabiegi socjotechniczne. Na przykład wyświetlają fałszywe komunikaty, pochodzące rzekomo od policji, w rodzaju: „Przeglądałeś niedozwolone materiały, musisz zapłacić grzywnę”. Szkodliwe oprogramowanie atakuje już nie tylko tradycyjne komputery PC.

Celem operacji cyberprzestępczych stają się coraz częściej urządzenia przenośne. Choć powstają niebezpieczne aplikacje na wszystkie platformy mobilne (np. Symbian, Blackberry czy J2ME), największy ich odsetek (aż 99 proc.) dotyczy systemu operacyjnego Android — wynika z analiz Kaspersky Lab, producenta programów zabezpieczających.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Antywirusy są bezradne