Apator idzie jak burza

ANP
opublikowano: 24-02-2012, 00:00

Na kryzysie spółka tylko zyskuje. Motorem napędowym będzie eksport. Akwizycji na razie nie planuje.

Kryzysu nie widzimy — twierdzi Janusz Niedźwiedzki, prezes Apatora, specjalizującego się w aparaturze pomiarowej i łącznikowej. Potwierdzeniem tych słów są wyniki spółki za 2011 r. Na poziomie przychodów osiągnęła 538 mln zł (prognoza przekroczona o 12 proc.), a zysku netto 51 mln zł (o 1 proc.). Spółka pochwaliła się też planami na ten rok: 580 mln zł przychodów i zysk netto w przedziale 70-75 mln zł (w tym 17 mln zł dołoży sprzedaż nieruchomości w Toruniu).

— Prognozy Apatora na 2012 r. są konserwatywne i możliwe do realizacji. Obecnie firmie w działalności eksportowej pomaga osłabienie złotego, tym bardziej, że w odwrotnej sytuacji jest jej konkurencja, w dużej mierze importująca produkty. Apatorowi sprzyja również to, że odbiorcami jego aparatury są firmy niewrażliwe na kryzys. Dlatego od strony popytu sytuacja giełdowej spółki, która w kraju ma 30-40 proc. rynku, jest bardzo dobra — komentuje Piotr Łopaciuk, analityk Erste Banku. Prezes Apatora ujawnia, że poziom zamówień w I kwartale 2012 r. będzie o 40 proc. wyższy niż w tym okresie w 2011 r. Motorem napędowym spółki jest eksport, który przyniósł 194 mln zł ubiegłorocznych przychodów (w tym 85-procentową sprzedaż aparatury pomiarowej). W tym ma wygenerować 233 mln zł.

— To jest nasz koń pociągowy i to się nie zmieni w kolejnych latach — mówi prezes Apatora. Głównymi rynkami będą Rosja i Niemcy. — Na razie nie planujemy akwizycji, bo czasy są trudne. Zajmujemy się porządkowaniem finansów spółki — mówi Janusz Niedźwiedzki. — Mam nadzieję, że spółka wróci do przejęć. Dotychczasowe okazały się bardzo trafione — mówi Piotr Łopaciuk. Od 2004 r. spółka na ten cel wydała 154 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane