Apetyt na dyskonto

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 19-11-2004, 00:00

Oferta publiczna Profi może być kusząca, zwłaszcza przy cenie emisyjnej na dolnym poziomie widełek. Wówczas dyskonto w stosunku do wyceny analityków przekroczyłoby 20 proc. Cenę poznamy jednak dopiero w najbliższy poniedziałek. Na razie wiadomo, że będzie mieściła się w przedziale 43-51 zł. Tymczasem według analityków, akcje producenta pasztetów są warte co najmniej 52 zł. To mogłoby sugerować cenę emisyjną bliższą górnego pułapu widełek.

Analitycy DM BZ WBK, oferującego akcje Profi, oszacowali ich wartość na 52 zł. Specjaliści z BDM PKO BP stawiają na 52,9 zł. Ale podkreślają, że inwestycja ma fundamentalne uzasadnienie przy cenie blisko dolnej granicy widełek. Biorąc pod uwagę stanowisko analityków, cena na poziomie 43 zł mogłaby gwarantować ponad 20- -proc. dyskonto. Zarobek byłby jeszcze większy, gdyby potwierdziły się szacunki zarządu Profi, wyceniającego akcje na 56 zł. Na pewno oferta jest godna uwagi, bo trudno w branży spożywczej znaleźć przedsiębiorstwo z prawie 18-proc. rentownością sprzedaży. Krajowy lider rynku pasztetów drobiowych w puszkach aluminiowych obiecuje dynamiczny rozwój. W dużej mierze ma mu to zapewnić wejście w segment zup i dań gotowych. W tym roku Profi planuje sprzedaż 4 mln zup, a w przyszłym 11-12 mln. Wzrost ma wynikać m.in. z podpisanej z Nestle Polska długoterminowej umowy na dostawę tych produktów.

Spółka szacuje, że do 2007 r. udział zup i dań gotowych w jej sprzedaży wzrośnie do 27 proc. Na razie pasztety stanowią 83 proc. Profi myśli też o wejściu kapitałowym do jednej z sieci delikatesowych. Dzięki temu jego produkty byłyby bardziej dostępne na rynku i jeszcze lepiej rozpoznawalne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Apetyt na dyskonto