Aplikacja jak prawdziwy trener personalny

Marta Maj
opublikowano: 09-09-2022, 13:15
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W Stretchme Warsaw, studio stretchingu Barbary Andrzejewskiej i Moniki Stasiak, zainwestowały dwa fundusze venture capital, dzięki czemu jesienią pojawi się aplikacja, która ma zachęcać do bezpiecznego treningu w domu, na plaży, w ogrodzie czy parku. Jej autorki podkreślają zalety stretchingu dla zdrowia fizycznego i psychicznego.

Z Polski w świat:
Z Polski w świat:
Założycielki Stretchme Warsaw – Monika Stasiak, wieloletnia trenerka i pasjonatka stretchingu, i Barbara Andrzejewska, informatyk z doświadczeniem w prowadzeniu biznesu – chcą, by ich młoda marka stała się rozpoznawalna nie tylko w kraju i zapowiadają plany ekspansji w Europie i Azji.
materiały prasowe

Barbara Andrzejewska pracowała w firmie consultingowej, a jej praca wiązała się z częstymi podróżami i godzinami spędzanymi przed komputerem. Kiedy umówiła się na treningi indywidualne z Moniką Stasiak, która od ponad sześciu lat specjalizuje się w stretchingu, nie wiedziała, że ta znajomość zaowocuje wspólnym biznesem: studiem Stretchme Warsaw, które rozpoczęło działalność 1 kwietnia 2021 r. na warszawskim Mokotowie.

– Stretching to propozycja dla każdego. Jest nie tylko ciekawą aktywnością, dzięki której można pozostać w świetnej formie fizycznej. Pomoże też zniwelować bóle stawowe lub mięśniowe spowodowane siedzącym trybem życia. Ponadto jest polecany ludziom, którzy chcą osiągać lepsze rezultaty w innych dyscyplinach sportu, które uprawiają – twierdzi Monika Stasiak.

Szczypta technologii

Nowość:
Nowość:
Strechme rozwija studio w Warszawie, organizuje kursy, warsztaty i zajęcia stacjonarne ze strechingu. Jeszcze w tym roku wypuści aplikację mobilną na rynek polski i niemiecki, która od podobnych rozwiązań ma się różnić zwrotną informacją w czasie rzeczywistym na temat poprawności wykonywanych ćwiczeń. Ma to m.in. zwiększyć bezpieczeństwo treningów domowych.
materiały prasowe

Wspólniczki idą z duchem czasu, dołączając do oferty aplikację, która ma dawać informację zwrotną w czasie rzeczywistym na temat poprawności wykonywanych ćwiczeń. Do skorzystania z niej wystarczy telefon, komputer lub tablet z aparatem i… mata do jogi.

– Aplikacja Stretchme ma zachęcać do ruchu w każdym miejscu – w domu, na plaży, w ogrodzie czy parku, przy okazji zwiększając bezpieczeństwo samodzielnego treningu. Na wstępie zbierze podstawowe informacje na temat budowy ciała, wcześniejszych urazów czy schorzeń i nawyków żywieniowych użytkownika. Analizując formularz wstępny i indywidualne cele, aplikacja dobierze program treningowy i będzie automatycznie korygowała postępy podczas ćwiczeń. Algorytm stworzony na potrzeby aplikacji nie tylko wykryje położenie ćwiczącego, lecz także będzie w stanie udzielić mu informacji, co powinien zrobić, by przyjąć prawidłową pozycję. Analizując obraz z kamery, naprowadzi go na to, np. wydając polecenie: „wyprostuj przednią nogę, przesuń prawą rękę trochę do przodu, by znalazła się w jednej linii z ramieniem”. Jak prawdziwy trener personalny – mówi Barbara Andrzejewska.

Wskazuje, że dostrzeganie błędów i korygowanie techniki ćwiczeń wpływa nie tylko na rezultat treningu. Ma też znaczenie dla jego bezpieczeństwa. Badania wykazują, że podczas 1000 godzin treningowych można doznać średnio 36 urazów. Posiadanie informacji zwrotnych może znacznie zmniejszyć urazowość ćwiczeń.

– Bazujemy na technologii computer vision, która na podstawie obrazu z kamery decyduje w czasie rzeczywistym, czy ćwiczenie wykonywane jest poprawnie. Ta technologia zmienia sposób, w jaki angażujemy użytkowników w sport, pozwalając na dostarczanie im krytycznych informacji zwrotnych. W celu wykrycia położenia ciała i definicji poprawności ruchu tworzymy autorskie oprogramowanie decyzyjne oparte na konwolucyjnych sieciach neuronowych [sieci neuronowe to ogromny system programowy i/lub sprzętowy przypominający wzór neuronów i ich działanie w ludzkim mózgu; sieci neuronowe konwolucyjne są bardziej wydajne ze względu na neurony zorganizowane jak płat czołowy u ludzi i zwierząt – red.] – wyjaśnia Barbara Andrzejewska.

Do prawidłowego działania aplikacji potrzebne są specyficzne elementy technologiczne, języki programowania i testy.

– Główne wyzwania to łączenie rozwiniętych komponentów systemu i zarządzanie zespołem. Aktualnie jesteśmy w pierwszej fazie testów. Na tym etapie pracujemy nad doskonaleniem dokładności wskazań algorytmu. Tak złożony element potrzebuje dużej liczby danych wejściowych, by mógł nauczyć się poprawnie odnajdywać i definiować położenie ciała. Do tych celów wykorzystujemy zbiory treningów Stretchme. Dlatego najważniejszym elementem projektu w początkowej fazie było tworzenie materiałów treningowych wideo. Druga faza przewiduje zaangażowanie użytkowników testowych – wyjaśnia Barbara Andrzejewska.

Stretching dla każdego

Dla ciała i ducha:
Dla ciała i ducha:
Stretching zwiększa elastyczność mięśni i ruchomość stawów, wpływa pozytywnie na postawę, niweluje napięcia i redukuje stres.
materiały prasowe

Wspólniczki uważają, że wiedza i świadomość na temat stretchingu stale rosną, coraz więcej osób urozmaica w ten sposób swój sportowy tryb życia. Twierdzą też, że zwiększa się nie tylko liczba odwiedzających ich studio, lecz także korzystających z webowej platformy online. Ofertę kierują do klientów indywidualnych i grup, w tym firm.

– Mamy dwa główne modele współpracy: jednorazowe lub cykliczne warsztaty, np. wydarzenie, które współtworzymy z HE Concept Store „Stretch out, eat well & have Prosecco”, czy treningi wakacyjne w przestrzeni 4F Spot. Drugi model to stała współpraca, podczas której prowadzimy regularne treningi w biurze firmy i dajemy pracownikom dostęp do ćwiczeń online – tłumaczy Barbara Andrzejewska.

Wierzą, że stretching jest odpowiedzią na wiele cywilizacyjnych problemów powstałych w wyniku siedzącego trybu życia, np. pomaga korygować wady postawy. Wspiera też zdrowie psychiczne.

– Ten sport zwiększa elastyczność mięśni i ruchomość stawów, wpływa pozytywnie na postawę, niweluje napięcia i redukuje stres. To są podstawowe korzyści, ale według mnie nieocenione jest uczucie rozluźnienia ciała i zmęczenia po porządnym treningu – przekonuje Monika Stasiak.

Studio Stretchme Warsaw pozyskało inwestorów, więc snuje dalekosiężne plany.

– Kilka miesięcy temu spółka zamknęła pierwszą rundę pre-seed. W inwestycję zaangażowały się fundusze Shape.vc i Porsche Investment. Jesteśmy niezwykle podekscytowani tą współpracą. Dzięki tej inwestycji nasz projekt nabrał zawrotnego tempa – cieszą się założycielki studia.

Planują wypuszczenie pierwszej wersji aplikacji na przełomie listopada i grudnia 2022 r. Będzie dostępna w App Storze.

Dwa światy, wspólny cel

Wspólniczki dzielą się zadaniami. Monika Stasiak, trenerka personalna i dietetyk po Wyższej Szkole Rehabilitacji, odpowiada za treningi, budowanie strategii marki, rozwój w mediach społecznościowych, nawiązywanie współpracy, zarządzanie studiem w Warszawie i szkolenie trenerek. Barbara Andrzejewska, która ukończyła informatykę w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych – a po studiach pracowała dla dużych amerykańskich firm, zajmując się automatyzacją procesów i doradzaniem klientom w zakresie nowych technologii – prowadzi m.in. nadzór finansowy i prawny spółki, tworzy model i strategię biznesową oraz pozyskuje inwestorów. Prowadzi też projekt aplikacji mobilnej i wdrożenia systemów IT.

– Chcemy, by nasza marka stała się rozpoznawalna na świecie, dlatego zamierzamy wyjść z naszą aplikacją na wszystkie rynki europejskie w następnych trzech latach, a później zacząć ekspansję w Azji. Nie zapominamy też o kanale stacjonarnym. W planach mamy rozwijanie sieci butikowych studiów, czyli miejsc, które będą zapraszały do treningu, spędzania czasu, organizowania warsztatów i budowania nowych znajomości – podsumowują właścicielki Stretchme Warsaw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane