Czytasz dzięki

Apostolos Tzitzikostas przewodniczącym Komitetu Regionów

AR
opublikowano: 13-02-2020, 12:44

Szefem unijnego organu doradczego, w skład którego wchodzą samorządowcy z całej UE, zostanie Greg. W skład prezydium wejdą m.in. Polacy.

Podczas sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów, która odbyła się 12 lutego, na stanowisko przewodniczącego tego organu wybrany został Apostolos Tzitzikostas, gubernator greckiego regionu Macedonia Środkowa, nominowany przez Europejską Partię Ludową (EPL). Za 2,5 roku Greka zastąpi Portugalczyk Vasco Cordeiro z Partii Europejskich Socjalistów (PES), nowowybrany I wiceprzewodniczący Komitetu, który jest szefem rządu regionalnego Azorów. 

Europejski Komitet Regionów - sesja plenarna
Zobacz więcej

Europejski Komitet Regionów - sesja plenarna Fot. European Committee of the Regions, Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-NC-SA 2.0)

W ścisłym prezydium Komitetu Regionów zasiądą m.in. Polacy: marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik (jego zastępcą został Ludwik Węgrzyn) oraz marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski. 

Szefami Komitetu Regionów  podczas kończącej się właśnie kadencji byli: Fin Markku Markkula (Europejska Partia Ludowa) oraz Belg Karl-Heinz Lambertz (Partia Europejskich Socjalistów). Europejski Komitet Regionów w lutym rozpoczyna nową, pięcioletnią kadencję (na lata 2020-25). Jego przewodniczący zmienia się co 2,5 roku. Jest to organ doradczy i opiniodawczy UE, powołany do życia w 1994 r. na mocy Traktatu o Unii Europejskiej z Maastricht. Należą do niego przedstawiciele samorządów lokalnych i regionalnych Unii Europejskiej (UE). Komitet Regionów powołano by przedstawiciele władz na szczeblu lokalnym i regionalnym mieli wpływ na stanowienie prawa w UE. 

Rola Komitetu Regionów polega na reprezentowaniu na forum unijnym stanowisk władz lokalnych i regionalnych wobec ustawodawstwa UE poprzez wydawanie opinii na temat propozycji legislacyjnych Komisji Europejskiej. Zarówno Komisja Europejska, Parlament Europejski, jak i Rada Europejska, są zobowiązane do zasięgania opinii Komitetu Regionów w sprawach, które bezpośrednio dotyczą władz lokalnych i regionalnych.

Dwóch Polaków stoi obecnie także na czele dwóch frakcji politycznych w Komitecie Regionów. Wcześniej z nieoficjalnych informacji wynikało, że szansę na objęcie stanowiska przewodniczącego Komitetu Regionów miał marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, jako potencjalny kandydat chadeckiej EPL.  31 stycznia został jednak wybrany na szefa chadeków w Komitecie Regionów i wycofał się z wyścigu o fotel przewodniczącego tego unijnego organu. 

Z kolei 11 lutego Władysław Ortyl, marszałek Podkarpacia, został wybrany na nowego przewodniczącego Europejskiej Grupy Konserwatystów i Reformatorów w Europejskim Komitecie Regionów. Zastąpił na tym stanowisku Roba Jonkmana z Niderlandów.  

a2bc4ae2-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Samorządu
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE
Puls Samorządu
autor: Aleksandra Rogala
Wysyłany raz w tygodniu
Aleksandra Rogala
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy