Apple podwoi liczbę sklepów w Chinach

opublikowano: 24-04-2013, 11:58

Koncern Apple zapowiedział podwojenie liczby sklepów, którymi zarządza w Chinach w ciągu dwóch następnych lat. To próba spółki, którą kieruje Tim Cook, przeciwdziałania spowolnieniu dynamiki wzrostu, informuje Bloomberg.

W drugim kwartale roku finansowego, sprzedaż amerykańskiego giganta w Wielkich Chinach, największym na świecie rynku dla komputerów i telefonów komórkowych, wzrosła o 11 proc. do rekordowego poziomu 8,8 mld USD. Oznacza to jednak znaczące wyhamowanie względem kwartału zakończonego w grudniu 2012 r. kiedy to dynamika wyniosła aż 67 proc.

Zobacz więcej

Sklep Apple w Pekinie (Wangfujing). Fot. Bloomberg

Obecnie w Państwie Środka spółka prowadzi sprzedaż poprzez 11 sklepów detalicznych. Na tamtejszym rynku jest mocno krytykowana przez państwowe media za jakość serwisu posprzedażowego, w porównaniu z tym jaki prowadzony jest na rodzimym, amerykańskim rynku.

Podwojenie liczby placówek i to w ciągu dwóch lat nie jest wystarczające – ocenia Shaun Rein, dyrektor zarządzający w China Market Research Group. Dodaje, że sprzedaż koncernu „zawaliła się”.

Apple otwarło swój pierwszy sklep w Chinach w pekińskim dystrykcie Sanlitun w 2008 r. Produkowany przez spółkę iPhone jest dostępny w Państwie Środka również przez „osoby trzecie” detalistów oraz dwóch narodowych operatorów telekomunikacyjnych  China Unicom i China Telecom. Aktualnie telefon zakupić można w około 19 tys. punktach sprzedaży. Zdaniem Cooka, to zdecydowanie za mało.

Patrząc w przyszłość, widzimy wielką okazję w Chinach. To wielki rynek – twierdzi szef Apple.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu