Apple przerywa czarną serię

DI, Bloomberg, PAP
opublikowano: 03-05-2016, 23:23

Amerykańska giełda dołączyła do europejskich parkietów i również zakończyła wtorkową sesję spadkami. Koncern Apple wreszcie podniósł się z kolan.

Indeks Dow Jones Industrial Average stracił we wtorek prawie 0,8 proc., S&P 500 spadł o niespełna 0,9 proc., a Nasdaq zniżkował o ponad 1,1 proc.  

Bloomberg

Wtorek był trudnym dniem na światowych rynkach. Spadki zanotowały niektóre azjatyckie indeksy, a w Europie na najważniejszych giełdach też sporo było koloru czerwonego.  

Na Wall Street drożały akcje koncernu farmaceutycznego Pfizer po tym, jak spółka pochwaliła się wzrostem kwartalnych przychodów i podwyższyła prognozy na cały rok. Dobre wyniki napędzały też giełdowe notowania koncernów Mallinckrodt i Mylan.  

Inwestorzy dali wreszcie chwilę wytchnienia spółce Apple. Akcje producenta iPhone’ów drożały o 1,6 proc. do ponad 95 USD i tym samym zakończyła się seria ośmiu sesji ze spadkami. Kapitalizacja rynkowa spółki sięga po "czarnej serii" ponad 520 mld USD.

Pretekstem do wtorkowej sprzedaży akcji na Wall Street były najnowsze sygnały o koniunkturze w chińskim przemyśle. Okazały się one nieco gorsze od oczekiwań, a to odnowiło obawy o kondycję światowej gospodarki. 

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w kwietniu 49,4 pkt. wobec 49,7 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wyliczenia Caixin Media i Markit Economics. Analitycy spodziewali się w IV 49,8 pkt. 

We wtorek na giełdach ropa naftowa na rynkach paliw taniała, w USA o ponad 1 proc. Mocna przecena dotyczy też miedzi - metal taniał o 2,3 proc., a jego tona na LME w Londynie jest wyceniana po 4.940 USD. To reakcja na słabe dane PMI z Chin.

Kurs spółki Apple w ostatnim miesiącu (źródło: Bloomberg)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, Bloomberg, PAP

Polecane