Arabia Saudyjska może zaoszczędzić ponad 200 mld USD

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 26-04-2021, 06:46

Dzięki transformacji energetycznej Arabia Saudyjska może zaoszczędzić w ciągu następnej dekady ponad 200 mld USD, informuje Reuters, powołując się na tamtejsze ministerstwo finansów.

Widok na Rijad, stolicę Arabii Saudyjskiej
Widok na Rijad, stolicę Arabii Saudyjskiej
fot. Bloomberg

Zdaniem resortu, taki scenariusz jest do zrealizowania przy przejściu od ropy do gazu w konsumpcji krajowej oraz zastąpienie ropy odnawialnymi źródłami energii.

Program ten oznaczałby oszczędności dla rządu w wysokości około 800 mld rialów (213,34 mld USD) w ciągu następnych 10 lat, które można przeznaczyć na inwestycje – powiedział Mohammed al-Jadaan, minister finansów.

Według oficjela, zamiast kupować paliwo na rynkach międzynarodowych za 60 USD, a następnie sprzedawać je za 6 USD do saudyjskich przedsiębiorstw użyteczności publicznej lub wykorzystywać część limitu w OPEC na sprzedaż za 6 USD, kraj zamierza zastępować gazem i odnawialnymi źródłami energii co najmniej ekwiwalent 1 mln baryłek ropy dziennie w ciągu najbliższych 10 lat.

Transformacja miałaby dokonać się w ramach szerokiego planu nazwanego „Wizja 2030”. To sztandarowy program opracowywany przez księcia Mohammeda bin Salmana, który ma unowocześnić Arabią Saudyjską, uniezależniając jej gospodarkę od ropy naftowej i budując nowe gałęzie przemysłu oraz realizując ogromne projekty z sektorem prywatnym, aby stworzyć miliony miejsc pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane