Aramco chce przejąć koncern Sabic

opublikowano: 23-07-2018, 10:09

Saudi Aramco zamierza kupić pakiet kontrolny w petrochemicznym koncernie Sabic, donosi Reuters.

W grę wchodzić ma prawdopodobnie cały 70-proc. udział będący własnością państwowego funduszu inwestycyjnego Arabii Saudyjskiej, twierdzą dwa agencyjne źródła.

Saudi Aramco
Zobacz więcej

Saudi Aramco fot. Bloomberg

Pod koniec ubiegłego tygodnia Aramco potwierdzało spekulację, że pracuje nad możliwym zakupem "strategicznego udziału" w Saudi Basic Industries Corp od Publicznego Funduszu Inwestycyjnego, największego i najważniejszego suwerennego funduszu majątkowego królestwa .

Aramco wstępnie zakłada wykupienie wszystkich  akcji posiadanych przez Fundusz Inwestycji Publicznych (PIF), ale jeśli to się nie uda, Aramco i tak może przekroczyć próg 50 proc., czyniąc go właścicielem większościowym.

Na razie nie podjęto ostatecznej decyzji co do wielkości udziałów, ponieważ negocjacje wciąż są na bardzo wczesnym etapie.

Giełdowa spółka Sabic z siedzibą w Rijadzie, czwarta co do wielkości na świecie firma petrochemiczna, ma kapitalizację rynkową w wysokości 385,2 mld saudyjskich riali (103 mld USD).

Potencjalne przejęcie wpłynęłoby na ramy czasowe planowanej pierwszej oferty publicznej (IPO) Aramco na ten rok, stwierdził szef państwowego giganta naftowego, Amin Nasser.

Aramco planuje zwiększyć inwestycje w rafinerię i petrochemię, aby zabezpieczyć nowe rynki, a rozwój chemikaliów ma kluczowe znaczenie dla strategii niższego szczebla, aby zmniejszyć ryzyko spowolnienia popytu na ropę naftową.

Aramco planuje zwiększyć swoje zdolności rafineryjne (przetwórcze) do poziomu od 8 do 10 mln baryłek dziennie, z około 5 mln obecnie, i podwoić produkcję petrochemiczną do roku 2030.

Aramco jest największym na świecie producentem ropy, wydobywając około 10 mln baryłek dziennie.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu